Rate this post

به گزارش عاشق وب تشریح علت تعلیق ثبت برخی گوشیهای مسافری در سامانه همتا، کلاهبرداری به بهانه ی یکسان سازی تعرفه اپراتورها و برگزاری سمپوزیوم بین الملی مخابرات از مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته ی گذشته بود.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، ابتدای هفته جاری گمرک در اطلاعیه ای اعلام نمود سامانه همتا به دلیل مسائل داخلی خود، عرضه خدمات و استفاده از سرویس های عرضه شده توسط گمرک را به منظور دریافت اطلاعات تلفن همراه مسافری، به حالت تعلیق درآورده است. اما در این باره، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، علت تعلیق ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا را تشریح کرد.

محمدجواد آذری جهرمی با بیان این که قطع سامانه همتا و گمرک درست نیست، اظهار نمود: مبحث وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرک مطرح است که باید اتفاق می افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی با استفاده از مسافر صورت بگیرد، نه این که به اسم بار مسافر، بتوان خارج از روال های مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد کرد. حالا فرآیند بار مسافر در حال پیاده سازی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. برخی انتقاد دارند که چون کانال های اصلی واردات به درستی کار نمی کند، جلوی واردات گوشی به شیوه مسافری گرفته شده و در بازار اختلال بوجود آورده است.

وزیر ارتباطات هم چنین درباره مشکل ایجاده شده برای بعضی از کاربران هنگام استفاده از گوشیهای قدیمی اظهار نمود: بعد از اجرای رجیستری، یک دوره سه ماهه برای این که افراد گوشی قدیمی خویش را روشن و ثبت کنند قرار دادیم، اما برخی این کار را نکردند و با بحران های ارزی بوجود آمده قیمت گوشی هم بالا رفت؛ امروز بازار گوشی وضعیت چندان مناسبی ندارد و الان آن افراد می خواهند از گوشی قدیمی خود استفاده کنند که گرفتار مشکل شدند. ما می دانیم این مشکل برای مردم وجود دارد اما هنوز چاره مناسبی برای حل این مشکل پیدا نشده است و در کارگروه فنی رجیستری به دنبال پیدا کردن راهی مناسب در این مورد هستیم.

برگزاری نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات

هم چنین نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات در هفته ی جاری توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد که آذری جهرمی در این مراسم، با بیان این که برخی علاقه مندند در حوزه مقررات گذاری صرف فعالیت کنند و در عرصه توسعه فناوری یک جانبه گرایی را پیش ببرند، اظهار داشت: اگر در این زمینه ما هم سکوت نماییم، درگیر یک جانبه گرایی برخی دولت ها می شویم.

وی با تاکید بر ضرورت آشنایی با مفهوم هوشمندسازی بیان کرد: از چالش های تحول دیجیتال، افزایش شناخت دستگاه ها نسبت به این تحول است؛ بنابراین مدیریت شهری، اجرایی، قضایی، قانون گذاری و سایر مجموعه ها باید با مفهوم هوشمندی آشنا گردند. یکی از وظایف مهم ما هم افزایش تولید شناخت های بین بخشی است.

وزیر ارتباطات هم چنین از پژوهشگاه فناوری اطلاعات خواست تا دو ماموریت را در دستور کار خود قرار دهد. وی در این زمینه اظهار داشت: ابتدا این پژوهشگاه باید به ایجاد ظرفیت بین بخشی و دعوت از دستگاه های مختلف برای آشنایی با مفاهیم انقلاب چهارم اقدام صنعتی کند. از جانب دیگر هم با عنایت به پیمان های منطقه ای ما با کشورهایی روسیه، آذربایجان و ترکیه از ظرفیت های تجربی این کشورها برای پیاده سازی پروژه های مربوط به اقتصاد دیجیتال استفاده نماییم.

فریب کاربران با شارژ و اینترنت رایگان

همچنین این روزها بازار سودجویی و دریافت هزینه های مازاد بر خدمات داغ شده است و هر یک از سودجویان از راهی برای کلاهبرداری و فریب کاربران استفاده می کنند. به همین دلیل، به تازگی وزیر ارتباطات در جهت آگاه سازی کاربران اعلام نمود که نرم افزارها و یا پیام هایی که در فضای مجازی، با عنوان شارژ و یا اینترنت رایگان، تبلیغ می کنند، دروغ و فریب است. تماس هایی که با عنوان برنده شدن در قرعه کشی از شما درخواست اطلاعات بانکی می کنند، هم کلاهبرداری است و باید مراقب باشید.

ازطرفی، در حالیکه اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه از آغاز مهرماه سال جاری به یکسان سازی تعرفه هایخود اقدام نمودند تا هر دقیقه مکالمه درون و برون شبکه، در هر یک از اپراتورها به صورت تک نرخی محاسبه شود، برخی کلاهبرداران در تماس هایی که با کاربران داشتند، برای یکسان سازی تعرفه درخواست هزینه کردند. در صورتیکه اپراتورها اعلام نمودند این درخواست ها کلاهبرداری بوده و نباید هزینه ای بابت این خدمات پرداخت گردد.