Rate this post

عاشق وب: فعالیت ابررسانایی در دمای اتاق، آرزوی فیزیکدانان است و همواره در کوشش برای دستیابی به آن هستند، اما فعلا محققان موسسه ˮمکس پلانکˮ در آخرین پیشرفت خود، موفق به رساندن این تحمل دما به دمای منفی ۲۳ درجه سانتی گراد شده اند.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس الرت، ابررساناها موادی هستند که طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه تغییر شکل را نمایش می دهند و قابلیت های آنها فراتر از آزمایش هایی است که شامل یک آهنربای معلق باشد.

شرایط ابررسانایی شهره به مقاومت الکتریکی صفر و شار خروجی میدان مغناطیسی صفر است، اما مشکل این است که برای فعالیت نیاز به دمای بسیار پایین دارد.

اکنون یک تیم از محققان موسسه شیمی مکس پلانک در آلمان به بالاترین رکورد تحمل درجه حرارت برای ابررسانایی دست یافته است. هر چند که نتایج بسیار امیدوار کننده هستند، فیزیکدانان هنوز هم با تلفیقی از هیجان و شک و تردید به کار خود ادامه می دهند.

دمای مذکور ۲۵۰ کلوین یا منفی ۲۳ درجه سانتی گراد است.

برای رسیدن به نتیجه، فیزیکدانان لانتانیوم هیدریدها را تحت فشار شدید(حدود ۱۷۰ گیگاپاسکال) قرار دادند. برای آنکه ذهنتان به دریافت ۱۷۰ گیگاپاسکال نزدیک شود باید اظهار داشت که فشار در هسته زمین تنها دو برابر این تعداد است و بین ۳۳۰ تا ۳۶۰ گیگاپاسکال متغیر است.

با افزایش مقدار فشار، محققان توانستند شواهد محکمی از وجود ابررسانایی در دمای ۲۵۰ درجه کلوین و مشاهده مقاومت صفر، اثر ایزوتوپ و کاهش Tc در یک میدان مغناطیسی خارجی عرضه کنند.

البته هدف نهایی این است که یک روز یک ابررسانا تولید کنند که بتواند تحت شرایط دمای اتاق فعالیت کند.

“میخائیل ارمتس” یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: مطالعه ما سبب یک پیشرفت رو به جلو در راه هدایت ابررسانایی در دمای اتاق میگردد.

محققان برمبنای آزمایش خود نتیجه گرفتند که ابررسانایی در درجه حرارت بالا و حتی دمای اتاق در فلزات دارای پارامترهای مطلوب مشخص مانند ارتعاشات شبکه ای در فرکانس های بالا امکان دارد.

با این حال، ادعاهای آنها همچنان نیاز به اثبات اعتبار در سه زمینه زیر دارد:
نشان دادن توانایی جایگزینی عناصر مورد استفاده در نمونه با ایزوتوپ های سنگین تر نشان دادن افت تدریجی مقاومت در حالیکه درجه حرارت در آزمایش کاسته می شود اثر مایسنر که نشانگر این است که آیا یک ابررسانا قادر می باشد اساسا هر ماده مغناطیسی را از خود براند یا نه
آزمایش دانشمندان، دو شرط اول را محقق کرده است و حصول شرط سوم بسیار دشوار اما امکان دارد.