Rate this post

به گزارش عاشق وب دکتر هادی شفیعی، دانشمند ایرانی دانشگاه هاروارد موفق به توسعه یک فناوری مبتنی بر گوشیهای هوشمند شده است که می تواند با آزمایش بزاق کاربران خانم، میزان باروری آنها را در خانه و با روشی ارزان و ساده تعیین کند.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، به طور معمول، اگر زنان بخواهند بدانند که آیا در حال تخمک گذاری هستند یا نه، باید آزمایش ادرار یا یک بررسی درجه حرارت بدن را انجام دهند. اما دانشمندان بریگام و بیمارستان زنان وابسته به دانشگاه هاروارد به سرپرستی دکتر هادی شفیعی در حال توسعه روشی هستند که به اعتقاد آنها امکان دارد یک جایگزین بهتر به شکل یک آزمایش بزاق مبتنی بر گوشی هوشمند باشد.

طبق گفته محققان، هزینه کیت های آزمایش خانگی یک مرتبه مصرف می تواند در طول زمان زیاد شود، به علاوه امکان دارد تفسیر نتایج برای کاربران دشوار باشد. در مقابل، سیستم تجربی جدید آنها را می توان به صورت نامحدود استفاده مجدد کرد و نتایج بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند نمایش داده می شود.

برای استفاده از این سیستم، خانم ها باید نمونه بزاق خویش را روی یک صفحه شیشه ای بریزند و بعد از آنکه بزاق خشک شد، سیستم می تواند بگوید که کاربر در حال تخمک گذاری است یا خیر. اما چگونه؟

این صفحه شیشه ای که با نام اسلاید شناخته می گردد به یک دستگاه نوری چاپ سه بعدی متصل می گردد که بر روی دوربین یک گوشی هوشمند قرار گرفته است. سپس یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی، نمونه را تجزیه و تحلیل می کند و تعیین می کند که آیا تخمک گذاری واقعا در حال وقوع است یا نه.

این برنامه با استفاده از بیشتر از ۱۵۰۰ تصویر از نمونه های بزاق تخمک گذاری و غیر تخمک گذاری آموزش داده شده است.

هنگامی که این سیستم بر روی نمونه های بزاق شش زن که قبلا آزمایش ادرار داده بودند، با دقت ۹۹ درصد تخمک گذاری را تشخیص داد و در تشخیص زنانی که در حال تخمک گذاری نبودند هم ۱۰۰ درصد دقیق عمل کرد.

همانطور که در مورد دیگر انواع آزمایش باروری زنانه صادق است، این تکنولوژی هم هم اکنون بر روی نمونه هایی از زنان با اختلالات استروژن، کیست های تخمدان یا افرادی که داروهای باروری مصرف می کنند، کار نمی کند.

قبل از اینکه این سیستم به صورت تجاری عرضه گردد، آزمایش های زیادی روی جمعیت های بزرگتر لازم است.

دکتر هادی شفیعی، سرپرست این پروژه می گوید: هنگامی که ما سال قبل یک فناوری در زمینه تجزیه اسپرم برای تشخیص ناباروری مردان معرفی کردیم، افرادی که در مورد کار ما خوانده بودند، گفتند که آیا می توانیم یک سیستم مبتنی بر گوشی هوشمند برای تست تخمک گذاری در خانه تولید نماییم. حالا کار جدید ما نشان داده است که این آزمایش تخمک گذاری، دقیق، خودکار و کم هزینه است.

یک مقاله در مورد این تحقیق به تازگی در مجله Lab on a Chip انتشار یافته است.