Rate this post

عاشق وب: محققان استرالیایی به یک دارو دست پیدا کرده اند که با خاموش کردن یک ژن چاقی احیانا می تواند بدون نیاز به تغییر در رژیم غذایی و انجام ورزش، سبب کاهش وزن شود.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، برای بعضی از افرادی که خیلی چاق هستند، تمرین یا رژیم غذایی لازم برای رسیدن به وضعیت قابل قبول، خیلی مشکل و حتی در بعضی موارد امکان ناپذیر است. اما یک امید تازه به وجود آمده است.

دانشمندان دانشگاه فلیندرز(Flinders) استرالیا در حال کوشش برای توسعه یک دارو هستند که به افراد چاق اجازه می دهد کاهش وزن را بدون ورزش و یا تغییر در رژیم غذایی خود تجربه کنند.

پروفسور “دامین کیتینگ” سرپرست محققان دانشگاه فلیندرز استرالیا، با شناسایی ژن مربوط به چاقی در جوندگان که به نام “RCAN1” شناخته می شود، آغاز کرد.

این تیم سپس آن تعدادی موش را تغییر ژنتیکی دادند تا این ژن را از بدن آنها حذف نمایند. این حیوانات سپس به نوبت تحت انواع مختلف رژیم های غذایی قرار گرفتند که از هشت هفته تا شش ماه متغیر بود. جالب اینکه در همه موارد، حتی در هنگام خوردن غذا با چربی های زیاد، هیچ یک از موش ها افزایش وزن نداشتند.

محققان دریافتند که با حذف ژن RCAN1، بدن حیوانات در تبدیل چربی مضر سفید به چربی سالم قهوه ای بسیار بهتر عمل می کند. این اتفاق حتی زمانی که موش ها در حال استراحت بودند باز رخ می داد.

دانشمندان حالا در حال تحقیق در مورد این هستند که آیا غیرفعال کردن ژن RCAN1 در انسان می تواند اثر مشابهی داشته باشد یا خیر.

محققان علاوه بر این باید عواقب و عوارض جانبی بالقوه را باز در نظر بگیرند، چونکه این ژن سلول ها را در مقابل عوامل استرس زا که می تواند منجر به اختلالات عصبی مثل بیماری آلزایمر شود، محافظت می کند.

“کیتینگ” می گوید: ما هم اکنون مجموعه ای از داروهایی را تولید کرده ایم که پروتئینی را که این ژن می سازد، هدف قرار می دهد و الان در حال آزمایش آنها هستیم تا در نهایت داروی ضد چاقی تولید نماییم.

وی اضافه کرد: با عنایت به نتایج ما، داروهایی که ما برای هدف قرار دادن RCAN1 در حال توسعه آنها هستیم، کالری بیشتری را در بدن افراد که حتی در حال استراحت هستند، می سوزاند. به این معنا که بدن بدون نیاز به کاهش مصرف مواد غذایی یا انجام تمرینات ورزشی، چربی کمتری ذخیره می کند.