Rate this post

عاشق وب: یکی از بهترین و جذاب ترین سرگرمی های فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی تماشای سیاره مادری یعنی کره زمین است. این علاقه فضانوردان، همین طور نیاز ایستگاه فضایی بین المللی به داشتن یک ˮبرج نگهبانی بصریˮ موجب شد ناسا به فکر ساخت آن بیفتد.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا؛ ساخت برج دیدبانی نخست توسط ناسا و بوئینگ شروع شد اما به سبب کاهش بودجه، ادامه کار بر روی طراحی و ساخت آن لغو گردید. بعدا سازمان فضایی اروپا ساخت آنرا بر عهده گرفت. در ۸ فوریه ۲۰۱۰ کیهان پیمای شاتل در جریان ماموریت شماره ۱۳۰، واحد فضایی تولید شده توسط سازمان فضایی اروپا به نام “کاپولا” را با خود به فضا برد. این نام در زبان ایتالیایی معنای “گنبد” را می دهد.

با طراحی نهایی کاپولا حدودا ۳ متر قطر و ۱٫۵ متر ارتفاع و ۱٫۸۸۰ کیلوگرم وزن دارد و دارای شش پنجره جانبی و یک پنجره در سقف است که همه آنها با کرکره ای ویژه در مقابل لطمه های ریزشهاب سنگ ها و بقایای کوچک اشیای پرتاب شده به مدار محافظت می شوند.

این کرکره های به صورت دستی باز و بسته می شوند. هر پنجره یک دستگیره با یک اتصال مستقیم مکانیکی به باز و بسته کننده خارجی ارتباط دارد. حلقه های لاستیکی ویژه ای برای پیشگیری از نشت هوا در آنها بکار گرفته شده اند. هفت پنجره آن برای زیر نظر گرفتن انجام آزمایش های بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی، بررسی بدنه خارجی ایستگاه و پهلوگیری ناوهای اعزامی به ایستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

اما یکی از سرگرمی های دوست داشتنی فضانوردان حضور در کاپولا و نگاه کردن به منظره شگفت انگیز زمین از ورای دریچه های آن است. خیلی از فضانوردان علاقه دارند با عنایت به نمای باز و آزادی که کاپولا دارد از زمین عکس بگیرند گرچه حتی حضور در کنار پنجره های آن و نگاه به زمین به آنها آرامش می دهد.