Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران ˮآژانس فضایی اروپاˮ و دانشگاه ˮام.آی.تیˮ، نوعی توالت هوشمند ابداع نموده اند که با بررسی ادرار، نشانه های بیماری را مشخص می کند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، متخصصان “آژانس فضایی اروپا”(ESA) و دانشگاه “ام.آی.تی”(MIT)، نوعی توالت هوشمند ابداع نموده اند که می تواند با بررسی ادرار کاربر، نشانه های ابتدایی بیماری هایی مانند سرطان و دیابت را تشخیص دهد.
این توالت پیشرفته موسوم به “فیتلو”(FitLoo) با استفاده از حسگرهایی که در آن قرار دارند، وجود پروتئین و گلوکز اضافی را در ادرار بررسی می کند.
حسگرها علاوه بر وجود نشانگرها، نوسان این مواد که می تواند نشانه آگهی دهنده ای در خصوص آغاز سرطان یا دیابت باشد، تشخیص می دهند. داده های گردآوری شده که با تلفن همراه هوشمند، قابل کنترل هستند، به بررسی وضعیت بیماران کمک می کنند.
فیتلو بر طبق فناوری مورد استفاده فضانوردان “ایستگاه فضایی بین المللی”(ISS) تولید شده است. این فناوری که جهت بررسی وضعیت سلامت فضانوردان طراحی شده، “سیستم بررسی ادرار” نام دارد و نمونه ادرار همه اعضای ایستگاه فضایی را جمع می کند.

“مایکل لیندنمایر”(Michael Lindenmayer)، سرپرست بخش بهداشت دیجیتال و بهداشت هوشمند شرکت “Toilet Board Coalition” اظهار داشت: تابحال پنج نفر توانسته اند با کمک فیتلو، کنترل سلامت خودرا به دست بگیرند.
وی ادامه داد: از آنجائیکه بررسی سلامت بدن به درستی صورت نمی گیرد، معمولا هنگامی به پزشک بازگشت می نماییم که بیمار هستیم اما فیتلو همیشه این کار را انجام می دهد.
توالت های هوشمند در کشورهایی مانند ژاپن باز وجود دارند و تمرکز سازندگان آنها بر بهداشت و راحتی بیشتر است؛ بنا بر این امکاناتی مانند شست وشو با آب گرم، خشک کن هوا و صندلی گرم برای آن طراحی نموده اند.
شرکت هایی مانند “توتو”(Toto) و “ماتوشیتا”(Matsushita)، توالت هایی با قابلیت اتصال به اینترنت ابداع نموده اند که شاخص توده بدن، پروتئین، میزان جریان و دمای ادرار را اندازه گیری می کنند.
دانشمندان دانشگاه “استنفورد” باز نوعی دستمال توالت با قابلیت تغییر رنگ ابداع نموده اند که می تواند با کمک یک دوربین هوشمند، بیماری ها یا نشانه های وجود عفونت در ادرار را تشخیص دهد.

لیندنمایر افزود: بااینکه هم اکنون فناوری های بسیاری در این زمینه وجود دارند اما هدف ما این است که در ابداع توالت هوشمند، همه آنها را با هم ترکیب نماییم. ایده ما این است که کاربر بتواند با کمک اتصال میان تلفن همراه و توالت هوشمند، اطلاعاتی در مورد سلامتی خود به دست بیاورد.
به قول پژوهشگران، استفاده از سنسور در توالت های عمومی باز کارآمد خواهد بود چونکه می تواند امکان پیش بینی گسترش بیماری را در جامعه فراهم آورد و هشدارهایی را در این زمینه عرضه نماید.
متخصصان آژانس فضایی اروپا و دانشگاه ام.آی.تی، حالا در جستجوی یک شرکت سازنده هستند تا فناوری خودرا عرضه کنند.