Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران آمریکایی یک سنسور پوستی چسب مانند توسعه داده اند که می تواند سبب بهبود وضعیت بیماران ˮهیدروسفالیˮ شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، اکثر مردم هنگام سردرد، به سرعت یک قرص مصرف می کنند اما برای افراد مبتلا به هیدروسفالی که یک بیماری بالقوه خطرناک می باشد، یک سردرد می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد.
اکنون پژوهشگران “دانشگاه نورث وسترن”(Northwestern University) ایالات متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک سنسور پوستی چسب زخم مانند شده اند که می تواند سبب بهبود وضعیت بیماران “هیدروسفالی” (hydrocephalus) شود.
در پزشکی هیدروسفالی به وضعیتی گفته می گردد که مایع مغزی-نخاعی تولید شده در شبکه کوروئید٬ بیش از حد در بطن های مغزی و دیگر حفره های مغز انباشته گردد و منجر به افزایش حجم آن ها شود. این افزایش حجم اشغال شده توسط مایع در سیستم عصبی مرکزی و بخصوص مغز می تواند ناشی از اختلال در توزیع٬ تشکیل٬ جریان یا جذب مایع مغزی-نخاعی باشد و پی آمد آن افزایش فشار درون جمجمه و صدمه های مغزی و حتی مرگ است.
هیدروسفالی در کودکان زیر دو سال به خاطر بازبودن سوتورهای کرانیکال(درزهای استخوان جمجمه) به بزرگ شدن غیرطبیعی جمجمه منجر شده ولی در بزرگسالان با اختلال در راه رفتن و حافظه نمود می یابد. هیدروسفالی در کودکان بیشتر به دلیل ناهنجاری مادرزادی، تنگی در مجرای مغزی(سیلویوس) مادرزادی یا خونریزی و عفونت نوزادی داخل بطنی پدید می آید. بزرگ شدن بالای سر همراه با نازک شدن استخوان های جمجمه و جدا شدن سوتورها و در موارد پیشرفته تر آتروفی اپتیک و اختلال در حرکت چشم ها و مشکل در تعادل و راه رفتن کودک٬ دیده می گردد.
مراقبت های استاندارد کنونی این بیماری شامل جراحی پیوند لوله ای شناخته شده بعنوان ” شانت” (Shunt) برای تخلیه مایع اضافی از مغز است. در اغلب موارد شانت ها بعد از گذشت ۱۰ سال حدودا به صورت کامل دیگر عمل نمی کنند.تشخیص عمل نکردن صحیح شانت بسیار دشوار است.

این سنسور قابل انعطاف است و با اندازه گیری دما و میزان انتقال گرما بدن کاربران به آنها اطلاع می دهد که چه میزان مایع مغزی نخاعی در شانت بیماران هیدروسفالی جریان دارد.
این سنسور پوستی بیماران هیدروسفالی را قادر می سازد تا در عرض پنج دقیقه بعد از قرار دادن آن بر روی پوست خود از میزان جریان مایع مغزی نخاعی در شانت خود آگاه شوند.
در پزشکی به هر نوع لوله، سوراخ و هرگونه محل عبور برای جابجایی مایعات موجود در بدن از بخشی به بخش دیگر شانت گفته می گردد و اگر این مجرا یا سوراخ در بدو تولد وجود داشته باشد، شانت مادرزادی و اگر بنا به تشخیص پزشک در بدن بیمار کار گذاشته شود شانت ایمپلمانت نامیده می گردد و شامل دو نوع مکانیکی و بیولوژیکی است. حالت سوم وقتی است که به صورت خود بخود و به دلایلی چون زخم و عفونت در بافت پوششی به وجود بیاید که فیستول نام دارد.
در موارد هیدروسفالی و دیگر شرایطی که سبب افزایش مزمن فشار مایع داخل جمجمه می شود، شانت مکانیکال به صورت یک سوپاپ یک طرفه برای جمجمه استفاده می گردد و سبب تخلیه مایع مغزی نخاعی از مغز و حمل آن به سایر نقاط بدن می گردد. این سوپاپ معمولا در خارج از جمجمه و زیر پوست مثلا پشت گوش قرار می گیرد.
پژوهشگران این سنسور را با موفقیت بر روی ۵ فرد بزرگسال مبتلا به هیروسفالی آزمایش کردند.
نام این سنسور “مانیتور شانت پوشیدنی”(wearable shunt monitor) است.
یک باتری قابل شارژ بسیار کوچک در داخل این سنسور تعبیه شده است. این سنسور مجهز به بلوتوث است ازاین رو می تواند به گوشی هوشمند متصل شده و داده ها را با استفاده از یک برنامه اندروید برای گوشی ارسال نماید.
پژوهشگران این مطالعه گفتند: این یک وسیله پوشیدنی با یک حالت خاص و مفید می باشد که نیاز بیماران هیدروسفالی را برآورده می سازد. تابحال هیچ شخصی موفق به توسعه چنین سنسوری نشده است.
این مطالعه در مجله Science Translational Medicine منتشر گردید.