Rate this post

عاشق وب: محققان آمریکایی یک دستگاه حامل دارو تولید کرده اند که می تواند به داخل چشم کاشته شود و داروی بیماری ˮ دژنراسیون ماکولا ˮ را درون چشم آزاد کند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، ” دژنراسیون ماکولا “که بعنوان دجنراسیون وابسته به سن ماکولا (AMD) شناخته می شود، یک وضعیت پزشکی است که امکان دارد نتیجه آن تاری یا از دست دادن بینایی در مرکز دید باشد. در اوایل اغلب هیچ نشانه ای وجود ندارد. به تدریج دید یک یا هر دو چشم بدتر می گردد و امکان دارد حتی دید به صورت کامل از دست برود و حتی فعالیت های روزانه فرد مختل شود. گاه افراد دچار توهمات بینایی می شوند که این حالت ارتباطی با بیماری های روانی ندارد.
دژنراسیون ماکولا به صورت معمول در افراد مسن رخ می دهد. البته عوامل ژنتیکی هم در این مشکل نقش دارند.
این بیماری به دو نوع “تر” و “خشک” تقسیم می گردد. و نوع “تر” این بیماری مسئول ۹۰ درصد از نابینایی های مربوط به ” دژنراسیون ماکولا ” است.
حال، امیدهای جدیدی در حوزه “ایمپلنت” چشمی به وجود آمده است.
در ” دژنراسیون ماکولا وابسته به سن” عروق خونی غیرمعمولی در زیر شبکیه چشم رشد می کنند که منجر به از بین رفتن دید مرکزی می شوند.
۱۲ سال پیش دارویی به نام “Lucentis” ساخته شد که روند بیماری را کند می کرد و سبب می شد در ۹۰ درصد آزمایشات بالینی، از کوری بیماران جلوگیری شود.
ولی مشکل اینجاست، افرادی که این دارو را مصرف می کنند، باید هر ۶ تا ۸ هفته یک بار به چشم پزشک رجوع کنند تا پزشک دارو را مستقیما به داخل چشم بیمار تزریق کند.
این در شرایطی است که خیلی از بیماران سالمند تزریق مداوم این دارو را فراموش می کنند و یا زمان تزریق دارو به تاخیر می افتد.
این گونه است که اثربخشی واقعی داروبه ۵۰ درصد کاسته می شود.

در این راستا یک شرکت زیست فناوری به نام “Genentech” یک دستگاه حامل دارو تولید کرده است که کمی بزرگ تر از یک دانه برنج است و به صورت دائم به داخل چشم کاشته می گردد.
هنگامی که این دستگاه داخل چشم قرار گرفت، به آرامی دارو را به درون چشم آزاد می کند.
مخزنی که حامل دارو است، می تواند دوباره هم پر شود.
این دستگاه در زیر پلک چشم پنهان می گردد.
به منظور ارزیابی اثربخشی این دستگاه، ۲۲۰ بیمار که که این ایمپلنت چشمی را انجام داده بودند، آزمایش شدند.
نتایج این آزمایش نشان داد، اثربخشی این دستگاه که حامل دارو ” Lucentis” بود، خوب بوده است و توانست در درمان بیماری”دژنراسیون ماکولا وابسته به سن” از نوع “تر” موثر واقع شود.
این دستگاه می تواند تا ۳ سال آینده در معرض استفاده عموم قرار گیرد.