Rate this post

عاشق وب: با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی و حضور زائران ایرانی در کشور عراق، لازم است مشترکان از شرایط و هزینه های رومینگ برای برقراری تماس آگاه باشند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، بارها گفته شده که هنگام سفر به کشورهای خارجی، برقراری ارتباط با ایران می تواند به دو شیوه خرید سیم کارت کشور مقصد یا با سیم کارت های ایرانی صورت گیرد. با استفاده از سیم کارت کشور مقصد، از تعرفه های آن کشور برای تماس تلفنی، ارسال پیامک و دیتا استفاده می گردد اما درصورتی که مسافران بخواهند از سیم کارت های ایرانی استفاده کنند، تعرفه های رومینگ برایشان محاسبه می گردد که ناآگاهی از این تعرفه ها و نحوه استفاده از رومینگ بین الملل می تواند به هزینه های بالا منجر شود.

با توجه به استفاده از سیم کارت های اعتباری و دائمی در سفرهای خارجی و خصوصا حضور زوار ایرانی در کشور عراق در روزهای اربعین حسینی، لازم است مشترکان از تعرفه های رومینگ و شرایط آن آگاه باشند تا هزینه های مربوط را مدیریت کنند. البته تنها درصورتی می توان از تعرفه های رومینگ بهره برد که سیم کارت شما با کشور مقصدتان دارای توافقنامه رومینگ باشد که بعد از اطمینان از این موضوع، لازم است سرویس رومینگ فعال شود.

سیم کارت عراقی به صرفه تر است

در این راستا محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از کاهش نرخ مکالمه از ایران به عراق به دقیقه ای ۹۰۰ تومان به مناسبت اربعین اطلاع داده و اظهار داشته بود: با توافق صورت گرفته، قیمت ارتباطات بین ایران و عراق و بالعکس کاهش یافته است. بر این اساس، نرخ مکالمات صادره ایران به عراق از دقیقه ای ۳۰۰۰ تومان به دقیقه ای ۹۰۰ تومان برای ایام اربعین حسینی کاهش پیدا کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مشکلات افزایش هزینه دیتای سیم کارت های ایرانی در عراق، بیان کرد: با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و بخصوص رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود. سفارش می کنم برای صرفه جویی در هزینه ها، زوار عزیز حتما از سیم کارت های عراقی استفاده کنند.

جهرمی همینطور با اشاره به اینکه تماس از ایران به عراق مقرون به صرفه تر است، اظهار کرده بود: در ساعات پیک که از ساعات غروب آغاز و تا یک صبح ادامه می یابد، از تماس های غیرضرور بپرهیزید. علی رغم همه تمهیدات اپراتورهای عراقی، در راه نجف به کربلا در روزهای منتهی به اربعین، با شلوغی مسیرهای ارتباطی مواجه خواهیم بود.

در این راستا همراه اول تعرفه تماس رومینگ بین الملل شامل مکالمه، پیامک و اینترنت همراه مشترکین خود در عراق را کاهش داده است و تا روز جمعه ۱۱ آبان ماه سال جاری، تعرفه مکالمه مشترکین همراه اول با ایران دقیقه ای ۲۴۹۹ تومان، مکالمه دریافتی دقیقه ای ۸۹۹ تومان، مکالمه با شماره داخلی عراق دقیقه ای ۲۴۹۹ تومان، ارسال پیامک ۸۹۹ تومان به ازایِ هر پیامک و اینترنت همراه ۴۹۹ تومان به ازای هر مگابایت محاسبه می گردد.

ایرانسل هم اعلام نموده که هزینه تماس با ایران و داخل عراق را برای مشترکان خود ۲۴۹۹ تومان و تماس های دریافتی را ۸۹۹ تومان در نظر گرفته است؛ هزینه ارسال پیامک هم ۴۹۹ تومان است، اما دریافت پیامک برای مشترکان مجانی است. هزینه مصرف آزاد اینترنت رومینگ در کشور عراق هم ۴۹۹ تومان به ازای هر مگابایت در نظر گرفته شده است.

شرایط رومینگ اپراتورها چگونه است؟

هزینه مکالمات سرویس رومینگ بر اساس دقیقه محاسبه می شود، یعنی برای مکالمات کمتر از ۶۰ ثانیه، هزینه یک دقیقه مکالمه محاسبه می شود، پس بهتر است دقایق مکالمات خویش را کامل کرده و پس از آخر مکالمه با زدن دکمه قطع تلفن، از قطع مکالمه خود اطمینان حاصل کنید تا متحمل هزینه ناشی از عدم قطع ارتباط نشوید.

تعرفه های اعلام شده رومینگ در اپراتورها، شامل بخش های تماس با ایران، تماس با همراهان در همان کشور و دریافت تماس از سوی ایران است. در صورت برقراری ارتباط بین دو تلفن همراه ایرانی در کشور میزبان، هزینه مکالمه برای تماس گیرنده و مخاطب مطابق با تعرفه های رومینگ محاسبه می گردد.

با فعال کردن سرویس رومینگ، اینترنت رومینگ و اینترنت گوشی همراه هنگام سفر می توان از اینترنت همراه استفاده نمود. البته بسته های اینترنتی اپراتورهای داخلی هنگام استفاده از سرویس رومینگ، غیرفعال می گردد و هزینه اینترنت بر مبنای حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام شده و هزینه استفاده از این خدمات بر مبنای تعرفه رومینگ محاسبه می گردد.