Rate this post

عاشق وب: محققان دانشگاه واشنگتن یک راه برای اشیای پلاستیکی چاپ سه بعدی توسعه داده اند که اطلاعات را بدون نیاز به باتری یا هرگونه تراشه الکترونیکی جاسازی شده انتقال دهند.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، پژوهشگران دانشگاه واشنگتن موفق به ابداع روشی شده اند که اشیای پلاستیک چاپ سه بعدی بدون نیاز به باتری یا وسایل الکترونیکی بتوانند اطلاعات رد و بدل کنند.

آنها سال قبل نشان دادند که چگونه دستگاه ها می توانند سرعت باد و جریان مایع را اندازه گیری کنند و سپس این اطلاعات را با استفاده از یک آنتن که سیگنال های فضای محیط(وای-فای) را منعکس می کند، انتقال دهند. هم اکنون آنها کار خویش را یک گام جلوتر برده و تکنیکی خاص را به این فناوری کمک کننده اضافه کرده اند.

در حالی که چاپ سه بعدی می تواند برای تولید دستگاه هایی مثل پروتز یا بطری های قرص هوشمند که زمان مصرف داروها را به بیماران یادآوری می کند، استفاده شود، اما قابلیت نظارت بر نحوه استفاده بیماران از این دستگاه ها ممکن نیست.

“جنیفر منکوف” استاد دانشکده علوم کامپیوتر و مهندسی دانشگاه واشنگتن و محقق ارشد این پروژه اظهار داشت: ما علاقه مند به ساختن یک تکنولوژی کمکی در دسترس با چاپ سه بعدی بودیم و به دنبال راهی رفتیم که این وسایل بتوانند به صورت بی سیم، داده جمع آوری کنند.

این تیم تصریح کرد که برای تبدیل این اشیاء چاپ سه بعدی به دستگاه های هوشمند، آنها نیاز به توانایی نظارت بر فعالیت های پیچیده و ذخیره داده ها دارند.

قبلا این دستگاه ها مانند اندازه گیری میزان مایع خروجی از بطری، می توانستند حرکت را تنها در یک جهت دنبال کنند. اما اگر شما بخواهید بدانید که آیا درب یک بطری قرص باز و بسته شده یا نه، کافی نخواهد بود.

بنابراین محققان این دفعه دو آنتن را به اشیاء اضافه کردند که می تواند حرکت را در دو جهت دنبال کند. روشی که می تواند هم در بطری های قرص هوشمند استفاده گردد و هم در پروتزها اعمال شود.

این سیستم حتی هنگام قطع شدن شبکه وای-فای هم اطلاعات را ذخیره می کند و به محض وصل شدن، آنها را انتقال می دهد.

برای این کار، آنها یک فنر داخل چرخ دنده انداختند تا هر بار که دکمه فشار داده شود، فنر فشرده تر شود. هنگامی که کاربر باردیگر در محدوده وای-فای قرار بگیرد، می توان چرخ دنده را آزاد کرد تا فنر آزاد شود و سوئیچ آنتن را برای انتقال اطلاعات باز کند.

این تیم در قدم بعدی می خواهد این دستگاه های نمونه اولیه را کوچک تر کند تا بتوانند در بطری های واقعی قرص، پروتزها و سرنگ های انسولین تعبیه شوند.

محققان این فناوری را در کنفرانس نرم افزار و تکنولوژی رابط کاربر موسوم به ACM معرفی خواهند کرد.