Rate this post

عاشق وب: در مقابل کاربرانی که از اینترنت شبانه ناراضی اند، ظاهرا برخی خواهان اینترنت شبانه از جانب اپراتورها هستند؛ اما به نظر می آید تقابل این دو خواسته به تصور گران شدن هزینه اینترنت، باعث نارضایتی کاربران شده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، اینترنت شبانه رسمی است که از چندی پیش توسط اپراتورها به راه افتاد. یک اپراتور امکان دارد حجمی از اینترنت روزانه را با دریافت مبلغی عرضه و حجمی را هم به اینترنت شبانه اختصاص دهد و اپراتور دیگری امکان دارد اینترنت حجمی روزانه و شبانه را در بسته های اینترنت خود برای انتخاب کاربر به فروش بگذارد. با این حال، در حالیکه بعضی از کاربران شب زنده دار امکان دارد از اینترنت شبانه راضی باشند، برخی دیگر هم از حجم های شبانه ای که استفاده نمی گردد، شکایت دارند.

اینترنت شبانه درواقع برای ساعات کم مصرف از سوی اپراتورها قرار داده می شود و هرچند امکان دارد عرضه اینترنت در این ساعات، اعتراض برخی کاربران را باعث شود، اما ساعات کم مصرف توسط رگولاتوری تعیین می گردد. ساعات کم مصرفی که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آمده، از ساعت ۲۴ تا ۶ برای صوت و ۲ تا ۸ برای دیتاست. البته شاید بعضی از کاربران اعتراض داشته باشند که در این ساعات استفاده ی زیادی از اینترنت ندارند، ولی در مقابل برخی هستند که اتفاقا در این ساعت از شبانه روز به اینترنت نیاز دارند؛ مانند کسانی که ساعات کاری شان شیفت شب است.

اما به نظر می آید این اینترنت شبانه هم اکنون باعث نارضایتی کاربرانی شده که قبل از این حجمی از اینترنت را با پرداخت مبلغی دریافت می کردند اما اکنون حجم اختصاص یافته با همین مبلغ بین شب و روز تقسیم شده و گویی اینترنت روزانه سهم خویش را با اینترنت شبانه به اشتراک گذاشته است یا مبلغی که برای بسته های اینترنتی دریافت می شد، با اضافه شدن اینترنت شبانه به این بسته های اینترنتی افزایش یافته است.

این مبحث و نارضایتی کاربران باعث واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شد و محمدجواد آذری جهرمی چندی قبل با اشاره به مبحث عرضه اینترنت ترکیبی شب و روز، اظهار کرده بود که عرضه بسته های ترکیبی شبانه و روزانه توسط اپراتورها ممنوع شده و دیگر نباید عرضه شوند. هرچند نسترن محسنی – معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در این باره اظهار داشته بود: فروش بسته به این صورت که بخشی از حجم مخصوص شب و بخشی از آن مخصوص روز باشد، خلاف مقررات نیست بلکه باید میزان تعرفه در تمام شبانه روز به یک میزان باشد.

در عین حال، یکی دیگر از مواردی که از سوی مسئولان مورد توجه قرار گرفته، این است که با بسته های اینترنت که حجمی را به ساعات کم مصرف اختصاص می دهند (همان ساعاتی از شب تا بامداد)، بعضی از کاربران به جهت اینکه بتوانند از این حجم اینترنت خود استفاده کنند، به سمت شب زنده داری روی آورده اند که از طرفی بتوانند در ساعاتی از شبانه روز که اپراتورها ترافیک کاربر کمتری دارند، با سرعت قابل قبولی به فعالیت اینترنتی خود بپردازند و از سوی دیگر، از حجمی که بهشان اختصاص یافته بهره مند شود.

اگرچه باید توجه داشت اپراتورها با ادعایی که دارند، در کوشش برای جلب رضایت مخاطب، به بسته های اینترنتی خود، حجم شبانه اضافه کرده اند، اما در مقابل درخواست ها برای اینترنت شبانه، بعضی از کاربران هم هستند که شاید واقعا هیچ استفاده ای از این اینترنت شبانه نداشته باشند؛ ازاین رو منطقی است که این کاربران تصور کنند هزینه ای که برای بسته اینترنت می پردازند، اگر تنها صرف اینترنت روزانه شود، برای آن ها فایده دارد و در غیر این صورت، بخشی از این هزینه که به اینترنت شبانه برای آن ها اختصاص یافته، هیچ استفاده ای برایشان نداشته است.

با توجه به این که اینترنت شبانه برای بعضی از کاربران واقعا مزایایی هم دارد، شاید بد نباشد اپراتورها این حق انتخاب را به کاربران بدهند که از بین اینترنت شبانه روزی، ترکیب اینترنت روزانه و شبانه یا حتی اینترنت مجزا برای شب و روز، یک مورد را انتخاب کنند تا این کشمکش درباره اینترنت شبانه هم تمام شود.