Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی.تیˮ، سیستم خاصی برای ربات ابداع نموده اند که می تواند اشیا را شناسایی کند و آنها را بردارد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، یکی از مزیت های ربات ها این است که می توانند حرکت خاصی مانند برداشتن اشیا و انداختن آنها در سطل زباله را بارها تکرار کنند. به خاطر داشتن این ویژگی، ربات ها نه تنها برای بسته بندی در انبارها مناسب هستند، بلکه می توانند کمک بزرگی در کارهای خانه باشند.
پژوهشگران “آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی”(CSAIL) دانشگاه “ام.آی.تی”(MIT)، سیستم جدیدی موسوم به “شبکه متراکم اشیا” یا “دان”(DON) ابداع نموده اند که می تواند برپایه مجموعه داده های بصری که مانند مختصات تنظیم شده اند، نقشه ای از اشیاء مورد نظر عرضه نماید. این سیستم، با همان روشی که تلفن همراه، چند تصویر را برای ساخت یک تصویر به هم متصل می کند، هر یک از مختصات را در مجموعه بزرگتری قرار می دهد. این کار به سیستم امکان می دهد که شکل اشیا و کارکرد آنها را در محیط مستقیما درک کند.

“لوکاس مانوئلی”(Lucas Manuelli)، دانشجوی دکترای دانشگاه ام.آی.تی و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: آنچه این سیستم بینش کامپیوتری به کاربر عرضه می دهد، تشخیص اشیا است. مرحله بعد، تولید پیکسل هاست. این دو مرحله، برای سیستم خودروهای خودران، کارآمد خواهند بود.
وی ادامه داد: اگر کاربر تلاش داشته باشد یک شی مانند فنجان را بردارد، تنها انطباق پیکسل های سیستم با فنجان کافی نیست. سیستم دان، به ربات اجازه می دهد فنجان را بررسی و جهت خویش را برای گرفتن دسته تنظیم کند و طوری فنجان را بردارد که محتویات آن بیرون نریزند. همچنین، ربات می تواند شیء مورد نظر را از میان گروهی از اشیا بردارد.

سیستم دان، از یک سنسور RGB-D تشکیل شده که یک دوربین دارد. مهم ترین مزیت دان، قابلیت آموزش به خود است؛ در نتیجه نیازی نیست که برای آموزش سیستم، صدها یا هزاران تصویر از یک شیء به آن عرضه شوند. کافیست ربات را در اتاقی قرار دهید که شیء مورد نظر در آنجا قرار دارد. سیستم به صورت خودکار، شیء را مشخص و از آن، تصویربرداری می کند و خویش را بر اساس آنچه می بیند، آموزش می دهد. زمان مورد نیاز برای این فرآیند، کمتر از یک ساعت است.
این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می برد اما پژوهشگران امیدوارند با ارتقاء این ربات، آن را به یکی از لوازم معمولی خانه تبدیل کنند.