Rate this post

عاشق وب چالش دارپا برای نقشه برداری زیرزمینی
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیفنس وان، “آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا” یا “دارپا” (DARPA)، گروه هایی را برای ساخت سیستم های نقشه برداری غارها، تونل ها و زیرساخت های شهری، به چالش طلبیده است.
پیدا کردن راه از میان غارها و تونل ها، هم دشوار و هم بسیار خطرناک می باشد اما اداره پژوهشی پنتاگون می خواهد فناوری جدیدی ابداع کند که قابلیت حرکت زیرزمینی را داشته باشد.
دارپا، گروه هایی را به یک چالش زیرزمینی موسوم به “SubT” دعوت کرده است. “SubT”، یک رقابت سه ساله برای ساخت سیستم هایی است که می توانند نواحی زیرزمینی را نقشه برداری و جستجو کنند.

این سازمان یک قرارداد ۴٫۵ میلیون دلاری با شرکت “iRobot Defense Holdings” و یک قرارداد ۷۵۰ هزار دلاری با “دانشگاه صنعتی میشیگان”(MTU) جهت شرکت در این چالش منعقد کرد. شرکت “Scientific Systems Company” هم در ۳۱ ژوئیه، با بستن یک قرارداد ۴۹۲ هزار دلاری، به این چالش پیوست.
در بیانیه دارپا آمده است: این محیط های پیچیده، در شرایط ایده آل، چالش های مشخصی برای اطلاع از موقعیت زیرزمینی عرضه می دهند اما برنامه هایی که زمان در آنها مهم می باشد، با چالش های فنی خیلی از جمله زمین های صعب العبور و محدودیت های ارتباطی روبه رو هستیم. چنین شرایطی، باعث دشواری استفاده از نیروی انسانی می گردد اما از آنجائیکه فناوری های جدید، فاقد پایداری و قابلیت های ارزیابی و جهت یابی هستند، نمی توان آنها را جایگزین نیروی انسانی کرد.
هدف دارپا از این برنامه، ابداع یک فناوری تطبیق پذیر است که افراد نظامی بتوانند از آن برای درک بهتر محیط های زیرزمینی استفاده کنند. به کار بردن این سیستم ها، کمک چشمگیری به بازرسی زیرساخت، کار معدن، ساخت و ساز و دیرینه شناسی خواهد بود.