Rate this post

عاشق وب: یک مشاور امنیت سایبری با انتشار اطلاعات و مدارکی اعلام نموده که علی رغم باور عموم مردم و کارشناسان، دستگاه های متصل به ارتباطات ماهواره ای هم قابل نفوذ و هک شدن هستند.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت پی سی مگ، بدافزارها، باج افزارها و ویروس های کامپیوتری که در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال های گذشته به بیش ترین حد خود رسیده بود، حالا بر مبنای تازه ترین تحقیقات صورت گرفته، پیش بینی شده است که سال جاری میلادی حملات سایبری توسط بدافزارهای جدید رکورد خواهند زد.

حالا یک مشاور امنیت سایبری در کنفرانس هکرهای کلاه سیاه که در شهر لاس وگاس ایالات متحده آمریکا برگزار می شد، از اطلاعات و گزارش های جدیدی پرده برداری کرده است که نشان داده است دستگاه های ماهواره ای هم به راحتی توسط مجرمان سایبری قابل هک و نفوذ هستند.

این در حالیست که سال ها مردم و متخصصان امنیتی بر این باور بودند که امنیت دستگاه های متصل به ارتباطات ماهواره ای در مقایسه با سایر دستگاه های الکترونیکی و متصل به اینترنت در سطح بالاتری قرار دارد و به گونه ای قابلیت هک شدن ندارند. اما حالا با انتشار چنین اخبار و گزارش های جدیدی، می توان اظهار داشت که امنیت این دستگاه های ماهواره ای در هاله ای از ابهام فرورفته است.

روبن سانتامارتا – مشاور امنیتی فعال در شرکت IOActive – اولین بار در سال ۲۰۱۴ میلادی بود که از صدمه پذیری و ضعف امنیتی سیستم های ماهواره ای اطلاع داد و حالا هم می خواهد با انتشار یافته های جدید تحقیقات خود نشان دهد که چقدر امنیت ماهواره ها نسبت به آنچه که همه فکر می کنند، تفاوت دارد. او همینطور تصمیم دارد که نشان دهد فرضیه هایی که قبلا از آن ها نام برده بود، تنها در حالت نظریه درست نیستند بلکه قابلیت اجرایی و عملی شدن را هم دارند.

از آنجا که سه صنعت بزرگ نظامی همچون هوانوردی و دریانوردی بیشتر از سایر زمینه ها از سیستم های ماهواره ای استفاده می نمایند، ازاین رو آگاهی از نحوه و کیفیت امنیت سایبری در این دستگاه ها می تواند کمک بسزایی به حفاظت از اطلاعات محرمانه و سری نظامیان در کشورهای مختلف کند.

بعنوان مثال، وی می گوید هکرها و مجرمان سایبری قادر خواهند بود کنترل اینترنت وای فای داخل کابین هواپیماها را در دست بگیرند، از طریق دور از زمینه به یک هواپیمای در حال عبور حمله کنند و امنیت پرواز را با تولید اختلالات مختلف به مخاطره بیندازند.

طبق گزارش های منتشره، آمار حملات سایبری و هک در سال ۲۰۱۷ به اوج خود رسیده است و برآوردها هم حاکی می باشد که رکورد حملات سایبری در سال آینده میلادی ۲۰۱۸ شکسته خواهد شد.

بدافزارها، باج افزارها و حملات DDOS همچون تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده اند و باعث لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آن ها شده است.