Rate this post

عاشق وب: امروز هم مثل چند روز گذشته شاهد افت فشار بازارهای ارز و سکه بودیم آن هم در شرایطی که گفته می گردد احیانا رییس کل بانک مرکزی امشب از بسته جدید ارزی رونمایی خواهد نمود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، احیانا تا آخر امروز (یکشنبه) همتی – رییس کل بانک مرکزی – درباره بسته جدید ارزی که چند روزی است که مسئولان دولتی و بانکی و البته نمایندگان مجلس از آن سخن گفته و اجرایی شدن آن را راهگشای مشکلات موجود بازار ارز اعلام نموده اند، توضیحاتی عرضه کرده و جزئیات این بسته را اعلام می کند. هنوز هیچ اطلاعاتی از آن به صورت مشخص و رسمی از جانب یک مقام دولتی و یا بانکی اعلام و تایید نشده است.
با این حال برپایه آنچه که تابحال مسئولان حوزه های مختلف همچون نمایندگان مجلس یا اعضای اتاق بازرگانی اعلام نموده اند، اینگونه به نظر می آید که مقرر است ارز رسمی حدود ۴۴۰۰ تومانی که تا چندی قبل به همه کالاها اختصاص داشته، از این پس فقط به کالاهای اساسی و حیاتی اختصاص یافته و سایر صادرکنندگان و واردکنندگان با ورود به بازار ثانویه و با نرخ توافقی معاملات خویش را انجام دهند. در این شرایط به نظر می آید تامین برخی ارزها همچون ارز مسافرتی هم به صورت کامل به بازار ثانویه منتقل شده و یارانه دولتی آن قطع شود که البته برخی نمایندگان مجلس به این مورد اشاره داشته اند.
۵۰۰ هزار تومان از قیمت سکه افتاد
در حالی که ظهر روز گذشته، سکه تمام طرح جدید بیش از چهار میلیون و ۵۰ هزار تومان تومان قیمت داشت و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۲۹۴ هزار تومان فروخته می شد، امروز تا ساعت ۱۳ به ترتیب ۵۰۹ هزار تومان و ۲۱ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کردند. بازار طلا و سکه بامداد امروز (یکشنبه) روند خویش را با کاهش قیمت آغاز کرد و در راه نزولی حرکت کرد. براین اساس قیمت سکه تمام طرح جدید تا ساعت ۱۲: ۳۰، سه میلیون و ۵۴۱ هزار تومان به فروش رسید و سکه تمام طرح قدیم سه میلیون و ۳۰۱ هزار تومان ارائه شد. همینطور نیم سکه یک میلیون و ۷۷۱ هزار تومان قیمت داشت و ربع سکه ۹۲۱ هزار تومان دادوستد می شد. قیمت سکه گرمی هم به ۵۰۱ هزار تومان کاهش پیدا کرد.
طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲۷۲ هزار و ۹۰۰ تومان و هر مثقال طلای ۱۷ عیار یک میلیون و ۱۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت. هر اونس طلا در بازار جهانی هم ۱۲۱۴ دلار و ۳۰ سنت قیمت گذاری شده است.
تقاضای زیاد دلار توهم تولید کرد
قطعا مهم ترین دلیل افزایش قیمت دلار و سکه، هجوم نقدینگی طی ماه های اخیر به این بازارها بوده است. باتوجه التهاباتی که در بازار ارز بوجود آمده و هزینه تولید و واردات کالاها را افزایش داده است، نائب رییس اتاق بازرگانی ایران می گوید افزایش تقاضا برای خرید ارز، توهم در بازار و اقتصاد تولید کرده و سبب شده تولیدکنندگان به علت اینکه هماهنگ نبودن قیمت کالای نهایی با هزینه تمام شده، تولید را کم یا فعلا متوقف کنند. در این باره سیدعلاء الدین میرمحمد صادقی – نائب رییس اتاق بازرگانی ایران – به ایسنا اظهار داشت: باتوجه به نوساناتی که در بازار ارز تولید شده، هر کس تلاش دارد پولش را به ارز تبدیل کند و منفعتی ببرد؛ بنابراین این میزان تقاضا، توهم و جو روانی در بازار بوجود آورده است. این در شرایطی است که ارقامی که معامله می گردد محدود است.
پنج هواپیمای برجامی دیگر به زمین نشستند
با این که بوئینگ و احیانا ایرباس تحت تاثیر تحریم های آمریکا دیگر قادر به انجام تعهدات خود در قبال فروش هواپیما به ایران نیستند، پنج فروند ATR جدید ایران ایر رسما وارد ناوگان این شرکت هواپیمایی شدند تا تعداد هواپیماهای برجامی ایران به عدد ۱۶ و تعداد ATR های وارد شده به عدد ۱۳ فروند برسد. قبل از این ایران ایر توانسته بود سه فروند ایرباس هم در فضای شکل گرفته بعد از برجام وارد ناوگان خود کند. هرچند ایران ایر هنوز توضیح دقیقی درباره چگونگی تامین منابع مالی لازم برای ورود این هواپیماها عرضه نکرده اما به نظر می آید مانند هواپیماهای قبلی بازهم مبلغ کل خرید به شکل نقدی پرداخت شده است.
احتمال تکان در ۹ پست
بعد از گمانه زنی ها و شایعاتی که درباره تغییر در ریاست کل بانک مرکزی وجود داشت، اکنون نوبت به تغییرات در اعضای ۹گانه هیات عامل و معاونان بانک رسیده و اسامی مختلفی برای برکناری و جایگزیی آن ها در حال چرخش است؛ موضوعی که رئیس کل بانک مرکزی هنوز به آن ورود نکرده است. متن کامل این گزارش یا در این لینک بخوانید.
نان ها آب رفت!
این روزها برخی نانواها هر کاری انجام می دهند تا قیمت نان را بالا ببرند؛ از فروش الزامی نان کنجدی گرفته تا کم کردن وزن چانه ها. رییس کانون صنایع غذایی درباره آخرین تصمیمات درمورد قیمت نان در سال جاری، اظهار نمود: همان گونه که قبل از این گفته شد، بررسی ها در مورد قیمت نان ادامه دارد. نسخه افزایش قیمت نان به یارانه کالاهای کشاورزی گره خورده است؛ هرچند افزایش قیمت ها توسط نانوایی ها به شکل دیگری و در قالب کوچک کردن چانه نان صورت گرفته است.
از سال ۱۳۹۳ که قیمت نان تغییری نکرده بود، نانوایی ها و اتحادیه های صنفی مرتبط نسبت به این مسئله انتقاد کرده بودند؛ چراکه به نظر آن ها عوامل مختلفی در هزینه تمام شده و قیمت نهایی نان اثرگذار است و تنها آرد و نان در این زمینه تعیین کننده نیست. بنابراین در آذرماه سال گذشته، ستاد تنظیم بازار، نرخ نان را افزایش داد اما با دستور رئیس جمهور این مصوبه لغو و به نانوایی ها اعلام گردید که قیمت ها به قبل برگردد. البته برخی نانوایی ها به بهانه های کنجد و دیگر افزودنی ها، قیمت های جدید را به حالت سابق برنگرداندند.
افتتاح ۱۵ هزار مسکن مهر پرند تا آخر سال
سری هم به حوزه ی عمران و اشتغال بزنیم. امروز مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند، نشستی مطبوعاتی برگزار کرد. محسن وطن خواهی در این نشست از پایین بودن سرعت ارائه انشعابات از جانب سایر دستگاه های خدمات رسان گلایه مند بود. با این وجود اظهار داشت که ۱۵۰۰ واحد را در دهه فجر افتتاح می نماییم و اگر خدمات زیربنایی و روبنایی تکمیل شود تا آخر سال ۱۵ هزار واحد را تحویل می دهیم. او هم چنین از توافق برای کمک ۱۵۰ میلیارد تومانی شرکت عمران به شهرداری تهران برای تکمیل مترو پرند اطلاع داد. متن کامل گزارش را این جا بخوانید.