Rate this post

عاشق وب: هر ساله دانشگاه های جهان برپایه معیارهای کمی و کیفی گوناگونی رتبه بندی می شوند که این رتبه بندی هم به صورت کلی و هم به صورت رشته ای است. رتبه بندی جهانی دانشگاه های دنیا ˮQSˮیکی از معتبرترین رتبه بندی ها است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، رتبه بندی جهانی دانشگاه های دنیا “QS” که یکی از معتبرترین رتبه بندی های دانشگاهی است، امسال هم دانشگاه های جهان را به تفکیک رشته رتبه بندی کرده است که در گزارش ذیل به عرضه این رتبه بندی ها پرداخته ایم.

برترین دانشگاه ها در رشته پزشکی به ترتیب زیر است:
۱-“دانشگاه هاروارد”(Harvard University)

بر اساس رتبه بندی های صورت گرفته در سال جاری، دانشکده پزشکی “هاروارد” برترین دانشکده پزشکی در سراسر دنیا است. این دانشگاه از تعداد زیادی از اعضای هیئت علمی بهره می برد که در دو بخش علوم پایه و بالینی تقسیم بندی می شوند. بخش های بالینی در موسسات و بیمارستان های آموزشی وابسته به “دانشگاه هاروارد” در بوستون قرار دارند.

۲-“دانشگاه آکسفورد”(University of Oxford)

این دانشگاه رقیب دانشگاه “کمبریج” است. گذراندن رشته پزشکی در این دانشگاه ۶ سال به طول می انجامد و دانشجویان در ابتدا باید یک دوره آموزش بالینی سه ساله را بگذرانند.

۳-“دانشگاه کمبریج”(University of Cambridge)

دانشجویان پزشکی دانشگاه “کمبریج” بعد از اتمام یک دوره آموزش بالینی سه ساله، وارد دانشگاه می شوند. دوره پزشکی در این دانشگاه در مجموع ۶ سال طول می کشد. دپارتمان های این دانشکده شامل موارد زیر است.
بیوشیمی بالینی
علوم اعصاب بالینی
مرکز درمان مغز
واحد مغز و اعصاب
جراحی مغز و اعصاب
مرکز تصویربرداری مغز “ولفسون”
هماتولوژی
پزشکی انتقال خون
واحد تشخیصی
ژنتیک پزشکی
داروسازی
بیهوشی
فارماکولوژی بالینی
زنان و زایمان
انکولوژی
اطفال
واحد نقشه برداری مغز
روانپزشکی
بهداشت عمومی و مراقبت های اولیه
واحد مراقبت اولیه
درمان جراحی بالینی
رادیولوژی
عمل جراحی
تحقیقات ارتوپدی

۴-“دانشگاه استنفورد”(Stanford University)

دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد یکی از دانشکده های پزشکی پیشرو است که در مرکز پزشکی استنفورد، در دانشگاه استنفورد قرار گرفته است. در واقع این دانشکده در سان فرانسیسکو تحت عنوان “کالج پزشکی کوپر” پایه گذاری شد. امور آموزشی و پژوهشی دانشکده در چندین بیمارستان انجام می گردد که از آن جمله می توان به “مرکز پزشکی استنفورد”، ” بیمارستان کودکان لوسیل پاکارد”، “مرکز پزشکی دره سانتا کلارا “و” پالو آلتو وا” اشاره نمود. همینطور دو کلینیک در” منلو پارک” و” سن جوز” هم به آموزش دانشجویان متعلق می باشد.
در شش دهه گذشته، هشت تن از دانشجویان پزشکی این دانشگاه موفق به کسب جایزه “نوبل” شده اند.

۵- “دانشگاه جانز هاپکینز “(Johns Hopkins University)

قدیمی ترین و نخستین دانشگاه تحقیقاتی آمریکا است که در سال ۱۸۷۶ میلادی در شهر” بالتیمور” در ایالت “مریلند” تاسیس شد. دانشکده پزشکی آن در سال ۱۸۹۳ تاسیس شد. دانشجویان پزشکی این دانشکده در یکی از تاریخی ترین شهرهای آمریکا تحصیل می کنند. “فلورانس رینا سابین” از برجسته ترین دانشجویان پزشکی به شمار می آید. وی نخستین جراحی بود که عمل کاشت قلب مصنوعی را انجام داد.

رتبه بندی دانشگاه های برتر مهندسی دنیا به ترتیب زیر است:

۱-“موسسه فناوری ماساچوست”(MIT)

این دانشگاه در سال ۱۸۶۱ تاسیس شد و خیلی زود بعنوان یک اجتماع کوچک در پیشرفت علوم و فناوری توسعه یافت. این دانشگاه هم اکنون ۱۰۰۰ عضو هیات علمی دارد و ۱۱ هزار دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد هم در آن به تحصیل می پردازند.
شعار این دانشگاه “مغز و دست” است. گفتنی است محققان این دانشگاه در حوزه “هوش مصنوعی”، در جهان پیشگام هستند.

۲-“دانشگاه استنفورد”(Stanford University)

این دانشگاه با ضریب پذیرش ۴٫۷٪، بعنوان رقابتی ترین دانشگاه جهان شناخته می شود. فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد شمار زیادی از شرکت های بسیار موفق بین المللی همچون گوگل، یاهو، اینستاگرام، نایک و… را تأسیس کرده اند.

۳- “دانشگاه کمبریج”( University of Cambridge)

این دانشگاه که درلندن واقع است، پذیرای بیش از ۱۸ هزار دانشجو از سراسر دنیا است. این دانشگاه که ۸۰۰ سال دارد، چهارمین دانشگاه کهن جهان است. از فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه می توان به “چالرز داروین” و “استیون ویلیام هاوکینگ” از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند.

۴-“دانشگاه هاروارد”(Harvard University)

این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ میلادی تاسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه در آمریکا است.این دانشگاه هم اکنون در رتبه بندی کلی دانشگاه های سراسر دنیا رتبه سوم است. از برترین مهندسان فاغ التحصیل شده این دانشگاه می توان به “مارک زاکربرگ”(Mark Zuckerberg ) اشاره نمود. وی مؤسس شبکه اجتماعی فیسبوک در آمریکا است.

۵- “دانشگاه کالیفرنیا، برکلی”(University of California، Berkeley)

آزمایشگاه های تحقیقاتی و آموزشی این دانشگاه در رشته مهندسی همچون فعال ترین، نوآورترین و سازنده ترین آزمایشگاه ها در سراسر جهان است.
از بزرگترین شرکت های تاسیس شده که حداقل یکی از فارغ التحصیلان برکلی در آن کار کرده اند می توان به “اپل”، “اینتل”، “اچ تی سی” اشاره نمود.

برترین دانشگاه های جهان در رشته مدیریت و و مطالعات کسب و کار به ترتیب زیر است:

۱-“دانشگاه هاروارد”(Harvard University)

مدرسه عالی کسب و کار دانشگاه هاروارد یک برنامه تمام وقت “ام بی ای”( MBA)، برنامه دکتری و برنامه های مختلف دیگری دارد. هم اکنون ۲۱ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

۲: دانشگاه “اینسید”(INSEAD):

دانشگاه اینسید یک مدرسه عالی کسب و کار با پردیس هایی در اروپا، آسیا و خاورمیانه است.
INSEAD برنامه های مختلف علمی همچون “ام بی ای” تمام وقت، دوره ای در فایننس و “پی اچ دی”مدیریت عرضه می دهد.

۳: “مدرسه کسب و کار لندن”(London Business School):

مدرسه کسب وکار لندن یا به اختصار (LBS)یکی از کالج های دانشگاه لندن است که همواره بعنوان یکی از مدارس مدیریت پیشتاز در دنیا شناخته شده است. یکی از خصوصیت های بارز این مدرسه دوره مدیریتی ممتاز” MBA” آن است که همواره در رده بندی های” MBA ” بعنوان یکی از پنج دوره برتر در دنیا شناخته می شود. کسب پذیرش از مدرسه کسب وکار لندن بسیار رقابتی است و به عقیده بسیاری این مدرسه یکی از رقابتی ترین سیستم های پذیرش در دنیا را داراست.

۴– “موسسه فناوری ماساچوست”(MIT)

دانشکده مدیریت و کسب و کار این دانشگاه که تحت عنوان “MIT Sloan” است، در این دانشکده دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری عرضه می گردد. برنامه “ام بی ای”(MBA) این دانشکده، یکی از بهترین های این رشته در جهان است. خیلی از ایده ها و مدلهای مدیریت از قبیل “مدل بلک-شولز”(Black–Scholes model)، ” مدل رشد سولو”(Solow–Swan model) در این دانشکده تولید شده اند.

۵- “دانشگاه پنسیلوانیا “(University of Pennsylvania)

این دانشگاه که به “یو.پن” (UPenn) مشهور است، در ایالت” پنسیلوانیا” آمریکا است. در ۱۰ سال اخیر، ۹ نفر از استادان و فارغ التحصیلان دانشگاه پنسیلوانیا موفق به کسب جایزه نوبل شده اند. مدرسه “وارتون”این دانشگاه، از قدیمی ترین و معتبرین مدارس بازرگانی و مدیریت و اقتصاد جهان است.

برترین دانشگاه ها در رشته “کامپیوتر” به ترتیب زیر است:

از آنجا که علوم کامپیوتر درسراسر دنیا و به خصوص در کشورهای بزرگ در حوزه فناوری، از اهمیت بسزایی برخوردار است، دانشگاه های دنیا در این رشته بسیار قدرتمند عمل می کنند.

۱: “موسسه فناوری ماساچوست “(MIT):

دانشجویان و محققان علوم کامپییوتر این دانشگاه تابحال موفقیت های بسیاری در این حوزه کسب کرده اند که می توان به بهبود ثبات و امنیت شبکه های کامپیوتری و بهبود کارایی صفحات خورشیدی اشاره نمود.
این محققان همینطور ربات هایی ساخته اند که می توانند مانند انسان ها تفکر کنند.
بیش از ۳۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه در رشته های مهندسی برق و کامپیوتر تحصیل می کنند.

۲-“دانشگاه استنفورد”(Stanford University)

دپارتمان کامپیوتر دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۶۵ تاسیس شد. خیلی از فارغ التحصیلان این دانشگاه در این رشته، هم اکنون مدیر خیلی از مراکز معتبر دولتی هستند. هر تیم تحقیقاتی در این رشته به سیستم ویژه ای دسترسی دارد که نیازهای تحقیقاتی آنها را برآورده می سازد. سرورهای متفاوتی هم برای آنها فراهم آمده است.

۳-“دانشگاه کارنگی ملون”(Carnegie Mellon University)

دانشگاه کارنگی ملون یکی از معتبرترین دانشگاه های آمریکا است که در شهر” پیتسبورگ” واقع شده است. این دانشگاه هموراه در رشته کامپیوتر از بهترین ها در جهان بوده است. این دانشگاه در علوم رباتیک هم از جایگاه بالایی برخوردار می باشد.

۴- “دانشگاه کالیفرنیا، برکلی”(University of California، Berkeley)

دانشگاه برکلی، دانشگاهی دولتی در کالیفرنیا است. تا سال ۲۰۱۸، ۱۰۸ نفر از محققان این دانشگاه موفق به کسب جایزه “نوبل” شده اند. جایزه تورینگ معتبرترین جایزه در علم کامپیوتر است که هر سال از جانب “انجمن ماشین های حسابگر” (ACM) اعطا می گردد. تابحال ۲۵ تن از دانشجویان این دانشگاه موفق به کسب این جایزه شده اند.

۵-“دانشگاه کمبریج”(University of Cambridge)

دانشجویان این دانشگاه به نرم افزارها و سرویس های گروهی متعددی مجهز هستند. شرکت “مایکروسافت” هم سیستم های اجرایی و ابزارهای پیشرفته ای را به مجانی در اختیار این دانشگاه قرار داده است.

رتبه بندی دانشگاه های “هنر و طراحی” به ترتیب زیر است:

۱-کالج سلطنتی هنر(Royal College of Art)

این دانشگاه، یک مرکز تحقیقاتی در لندن است. در این دانشگاه خدمات آموزش عالی در رشته هنر عرضه می گردد و برای دانشجویان بیش از ۶۰ کشور دنیا قابل دسترس است. تابحال دانشجویان بزرگی در عرصه هنر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه دو سال متوالی است که رتبه یک را در بین برترین دانشگاه های هنر کسب می کند.

۲- دانشکده طراحی “پارسونز”(Parsons)

این دانشگاه یک کالج در رشته هنر و طراحی در دانشگاه خصوصی “نیو اسکول”( New school) است که در شهر نیویورک واقع شده است. این دانشکده در سال ۱۸۹۶ میلادی تاسیس شده است و یکی از معتبرترین کالج های هنر و طراحی در جهان است. این دانشکده برای نخستین بار در آمریکا دروس “طراحی مد”، “طراحی داخلی” و “طراحی گرافیک” را عرضه داد.
این دانشگاه به علت تربیت خیلی از بزرگان عرصه هنر معروف است. به طوریکه خیلی از افراد مشهور آمریکا در صنعت مد و طراحی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

۳- مدرسه طراحی “رود آیلند”(Rhode Island School of Design)

کالج هنرهای زیبا و طراحی است که در شهر” پراویدنس”(Providence) آمریکا واقع شده است.
کالج رود آیلند که یک دانشگاه خصوصی است و جزو مراکز آموزشی ممتاز هنرهای زیبا در ایالات متحده به شمار می آید. موزه مدرسه طراحی رود آیلند بیش از ۸۰ هزار اثر هنری را در خود جای داده و بیستمین موزه بزرگ آمریکاست.
۱۶ رشتهٔ کارشناسی و ۱۸ رشتهٔ کارشناسی ارشد در این دانشگاه تدریس می گردد.

۴- “موسسه فناوری ماساچوست”(MIT):

دانشگاه “ام آِی تی” یک دانشگاه خصوصی معتبر واقع در شهر “کمبریج” در ایالت “ماساچوست” که همواره یکی از برترین دانشگاه های جهان بوده است، در رشته هنر هم با کسب نمره ۹۱.۳ از ۱۰۰، از برترین ها در این رشته است.

۵- دانشگاه پلی تکنیک “میلان”(Polytechnic University of Milan)

این دانشگاه یکی از معتبرترین مراکز علمی در اروپا و بزرگترین دانشگاه فنی در کشور ایتالیا است. این دانشگاه بیش از ۴۰ هزار دانشجو دارد.