Rate this post

عاشق وب: رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به جبران حاشیه سود اپراتورهای موبایل در بخش صوت به جای اینترنت، تصریح کرد: اگر تعرفه صوت موبایل واقعی شود و کاهش پیدا کند، تعرفه اینترنت هم واقعی خواهد شد.
محمدباقر اثنی عشری در گفت وگو با ایسنا، درباره کوشش برای تغییر تعرفه اینترنت در کشور اظهار نمود: در این زمینه هر کسی راهکارهای مختلفی را بررسی می کند و هیچ چاره قطعی هم وجود ندارد اما یکی از طریق حل ها آزادسازی تعرفه و راه دیگر تجدیدنظر در تعرفه صوت و همینطور بالا بردن تعرفه اینترنت ADSL است. ازاین رو راهکارهای مختلف در مرحله مذاکره و کارشناسی و پیشنهاد قرار دارد و همه می دانند که مشکلی وجود دارد، اما بحث اقناعی است و طرفین باید یکدیگر را قانع کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا آزادسازی تعرفه ها پیشنهاد شرکت های FCP (شرکت های ارائه کننده خدمات ارتباطات ثابت) است، اظهار داشت: حتی آزادسازی تعرفه ها هم امکان دارد مسئله را حل نکند و درنتیجه باید تعاملی با اپراتورهای موبایل صورت گیرد که تعرفه ها را واقعی تر کنند. پیشنهاد ما این است که تعرفه صوت کاهش پیدا کند چونکه بالا بودن تعرفه های صوت به دامپ بازار توسط اپراتورها کمک می نماید و آن ها که از بازار صوت منبع درآمد خوبی دارند، از جای دیگر هزینه می کنند. اگر تعرفه صوت موبایل واقعی و مثل اینترنت ثابت که به صورت متناسب کم شده، کاهش پیدا کند، آن وقت تعرفه اینترنت موبایل هم واقعی می گردد.

ترجیح کاربران به استفاده از اینترنت موبایل

رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای ثابت بیان کرد: بر اساس گزارش کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی کامپیوتری، تعرفه اینترنت موبایل در همه جای دنیا و روی تلفن همراه، برای یک درصد تا حجمی که بتوانند با پیام رسان ها کار کنند، پایین است و برای مرورگری و دانلود کردن، نرخ ها بالاتر از ADSL است؛ اما در ایران این طور نیست و یک تعرفه ثابت وجود دارد که مصرف کننده در خیلی موارد ترجیح می دهد از اینترنت موبایل استفاده نماید.

اثنی عشری افزود: نرخ صوت کاهش پیدا نکرده اما اپراتورهای تلفن همراه که برروی اینترنت حاشیه سود پایینی دارند، حاشیه سودشان برروی صوت خوب است و این حاشیه به آن ها کمک می نماید که این قسمت را پوشش دهند. این مورد سبب شده تعداد محدودی از شرکت های FCP کم کم دچار مشکلات مالی و از بازار خارج شوند و در نتیجه مشترکشان را از دست بدهند که این خواسته مردم، صنف و دولت نیست.

وی با اشاره به سرمایه گذاری های شرکت های FCP و تاکید بر اینکه این شرکت ها سرمایه های ما هستند اما با اختلاف کم میان تعرفه اینترنت ADSL با تعرفه اینترنت روی اپراتورهای موبایل، بخش عمده ای از بازارشان را به سرعت از دست می دهند خاطرنشان کرد: شرکت های FCP در زمینه اینترنت ثابت و ADSL که از نیازهای مملکت هستند، اگر نتوانند کارشان را حفظ کنند و توسعه دهند، جای دیگری دچار بحران می شویم.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، تعرفه های اینترنت سال قبل از مدل حجمی به مصرف منصفانه تغییر نمود و با واکنش هایی روبه رو بود؛ باآنکه برای کسانی که به حجم بالای اینترنت با سرعت بالا احتیاج داشتند، تعرفه های مناسبی به نظر می رسید، اما کاربران کم مصرف به این تعرفه ها اعتراض داشتند. همین مبحث باعث شد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده ی اصلاح این وعده ها را بدهد.

پس از چند بار وعده ی تغییر تعرفه ها هم به تازگی حسین فلاح جوشقانی – رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با اشاره به تصمیم برای آزادسازی تعرفه اینترنت در جهت اصلاح تعرفه ها، از جلساتی با اپراتورهای اینترنتی برای عرضه پیشنهادهایشان اطلاع داد و با تاکید بر آزادسازی و رقابتی کردن تعرفه ها در جهت اصلاح در حوزه خرده فروشی، نسبت به مشخص شدن این وضعیت تا آخر تابستان ابراز امیدواری کرده است.