Rate this post

عاشق وب: محققان ˮدانشگاه آکسفوردˮ در مطالعه اخیرشان درمان نوینی را برای ترس از ارتفاع عرضه داده اند.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان “دانشگاه آکسفورد” در مطالعه اخیرشان از یک درمان مبتنی بر واقعیت مجازی برای کمک به افرادی که ترس از ارتفاع دارند، بهره برده اند.

درمان واقعیت مجازی یک درمان کاملا خودکار است که توسط یک درمانگر مجازی کامپیوتری که به صدای بیمار پاسخ می دهد، هدایت می گردد.

واقعیت مجازی مدرن بیش از یک محیط ساده برای سرگرمی، به صورت جدی بعنوان یک مدل درمان برای انواع ترس ها و اختلالات روانی هم مورد بررسی قرار گرفته است.

به عنوان مثال از واقعیت مجازی برای درمان “عنکبوت هراسی”(Arachnophobia) تا راهی برای کنترل اضطراب در محافل عمومی هم می توان کمک گرفت. واقعیت مجازی درمان های هیجان انگیزی را برای بهبود سلامت روان عرضه می دهد.

در این مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام گرفته است آنها از یک مدل کاملا مستقل درمانگر کامپیوتری برای درمان افراد استفاده می نمایند.

به همین منظور افراد می بایست به صورت آزمایشی در یک دوره ۶ جلسه ای که مدت آن ۳۰ دقیقه است و دو هفته به طول می انجامد، شرکت می کردند. این جلسات توسط یک مربی مجازی به نام “نیک” هدایت می شد. نیک با استفاده از یک سری فعالیت های طراحی شده، برای هدایت افراد استفاده می کرد.

“دنیل فریمن”(Daniel Freeman)، یکی از محققان این پروژه اظهار داشت: این درمان طراحی شده بسیار سرگرم کننده و آسان است و در این مطالعه افراد باید کارهایی نظیر عبور از یک پل معلق، نجات یک گربه از درخت، نقاشی یک تصویر و نواختن یک زیلوفون(نوعی ساز کوبه ای) در لبه بالکن و در نهایت سوار شدن در یک بالن مجازی در اطراف ایتریوم انجام می دادند. ایتریوم به فضای بزرگ و باز میان ساختمان ها گفته می گردد.

پس از انجام این کارها محققان دریافتند افرادی که تحت درمان واقعیت مجازی قرار گرفته بودند ترس از ارتفاع آنها به میزان ۶۸ درصد کاهش یافته است.

فریمن در ادامه اضافه کرد: نتایج فوق العاده خوب است. ما اطمینان داشتیم که درمان موثر خواهد بود، اما نتایج از انتظارات ما هم فراتر بود، بیش از سه چهارم شرکت کنندگان که تحت درمان های واقعیت مجازی قرار گرفته بودند حداقل نیمی از ترس خویش را نسبت به ارتفاع از دست دادند. مطالعه ما نشان داده است که واقعیت مجازی می تواند یک ابزار بسیار قدرتمند در درمان بیماری های روانشناسی مانند افسردگی و روان پریشی هم باشد.

این مطالعه در مجله ” The Lancet Psycharity ” منتشر گردید.