Rate this post

عاشق وب: بات کاوشگر ارز دیجیتالی که بعضی از دستگاه های اینترنت اشیا را هدف قرار می داد، کشف شد.
به گزارش عاشق وب به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، بدافزارهای کاوشگر از منابع سیستم کاربران، برای کاوش ارز دیجیتالی بدون اجازه کاربر استفاده می نمایند و به کاوش ارزهایی از قبیل Monero و Ethereum می پردازند.
این حمله کاوشگر ارز دیجیتالی در تمام دستگاه های متصل و سرورهای تحت سرویس SSH (فراهم کننده اتصال امن برای دستگاه های IoT) رخ می دهد.
این بات به صورت عمده به دنبال دستگاه هایی می گردد که روی آنها پروتکل RDP (Remote Desktop Protocol) فعال باشد، سپس از آنها سوء بهره برده و اسکریپتی را اجرا می کند تا بدافزار کاوشگر دانلود و نصب شود.
بات نت، فایل هایی را از آدرس hxxps: //www[.]yiluzhuanqian[.]com/soft/Linux/yilu_۲_[.]tgz دانلود می کند و آنها را در پوشه temp قرار می دهد. سایتی که اسکریپت از آن دانلود می گردد یک سایت مخرب در حوزه مالی است که مهاجم به کمک تکنیک های پیشرفته ای در صورت مسدود شدن لینک ها، دامنه آن را تغییر می دهد تا عملیات مخرب ادامه یابد.
بعد از دانلود اسکریپت و اجرای آن، ابتدا اتصال سیستم به اینترنت و سایت Baindu.com و سپس سیستم عامل آن بررسی می گردد. اسکریپت پس از طریق اندازی اولیه، کاوشگر را دانلود می کند و از مکانیزمی برای پایداری در سیستم استفاده می نماید تا با راه اندازی سیستم بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.
کارشناسان مرکز افتا سفارش می کنند برای در امان ماندن از این بات کاوشگر ارز دیجیتالی سیستم ها را همیشه و به صورت مناسب بروزرسانی، سرویس های غیر ضروری سیستم ها را غیرفعال و دسترسی به سرویس های فعال مانند RDP را محدود و همیشه مانیتور کنید.
بر طبق این سفارش ها، کاربران نباید نسبت به کند شدن یا هنگ کردن سیستم کامپیوتری خود بی تفاوت باشند، بلکه باید دنبال علت آن باشند، زیرا امکان دارد علت آن وجود کاوشگر ارز دیجیتالی در سیستم باشد.