Rate this post

عاشق وب: بازار تهران بعد از دو روز التهاب که با اعتراض به وضعیت اقتصادی و نوسانات دلار همراه بود، امروز مجددا روی آرامش را به خود دید و شاید بهترین خبر برای اقتصاد همین مبحث باشد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، در میان اخبار امروز اقتصادی ایسنا، رصد وضعیت اعتراضات اخیر در بازار تهران نمود بیشتری داشت. از بازار خبر می رسد که فضا آرام شده و برخی افراد که در پوشش بازاری، کاسبان را به بستن مغازه های خود تشویق می کردند با برخورد نیروی انتظامی مواجه گشتند. روز چهارشنبه (ششم تیرماه) بجز تجمعات پراکنده در میدان حسن آباد، خیابان ملت و جاده ساوه که با حضور پلیس همراه بود اتفاق خاص دیگری نیفتاد. فرمانده نیروی انتظامی تهران امروز اعلام نمود که “ماموران پلیس در جای جای بازار حضور دارند و تا هر زمان که لازم باشد به حضورمان ادامه خواهیم داد. ” به راستی که سلامت و امنیت بالاترین نعمت هایی است که خداوند به انسان داده و امیدواریم که همواره در کشور از این دو موهبت برخوردار باشیم. صد البته که مسئولان وظیفه دارند وضعیت اقتصاد کشور را سر و سامان دهند و نگرانی مردم از این بابت را درک کنند.
کاسبان پایتخت به مغازه هایشان بازگشتند
گزارش میدانی ایسنا از وضعیت بازار در روز چهارشنبه از آن حکایت می کند از همان ابتدای چهارراه گلوبندک و ایستگاه متروی ۱۵ خرداد تا انتهای بازار و کوچه و خیابان های آن و از بازار رضا تا سبزه میدان، بازار بزرگ، بازار پوشاک، پله نوروزخان، پامنار، بازار آهنگران و غیره حدودا همگی کاسبان امروز به مغازه های خود بازگشته و فعالیت خویش را از سر گرفتند. امروز البته دستفروشان فعال تر و پرمشتری تر از روزهای گذشته بودند. نکته ای که از همان ابتدا به چشم می خورد، رضایتمندی کارگران و باربران بود؛ چون که طی دو روز گذشته با عنایت به حواشی بازار فعالیتی نداشتند. آنان نگران بودند که اگر بازار تعطیل شود چه کاری باید انجام دهند و نان زن و بچه شان را چه طور تامین کنند.
نگرانی برخی صنوف از آینده
به دنبال شرایط به وجود آمده طی یکی دو روز اخیر در بازار بزرگ تهران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به اینکه معاونت امور اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت حل مشکلات صنوف را برعهده گرفته است، اظهار داشت: برخی صنوف در زمینه تامین کالا، نسبت به آینده بدبین هستند. یدالله صادقی در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با انتظارات فعالان اقتصادی و جلسه اخیر با وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار نمود: فعالان اقتصادی و صنفی تسهیل شرایط ارزی جدید را خواهان هستند که در جلسه اخیر با وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونت امور اقتصادی این وزارتخانه مامور شد با همکاری اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی تشکیل کمیته های بررسی و حل مشکلات سیاست های اخیر ارزی دهد.
واکاوی علت گرانی های اخیر
این سوالی است که این روزها ذهن خیلی از مردم را به خود مشغول کرده است. یک کارشناس اقتصادی، سه برابر شدن نقدینگی طی پنج سال، فعال شدن جریان نقدینگی از سال ۱۳۹۵ و کاهش نرخ سود بانکی را سه مرحله ی وقوع گرانی های اخیر عنوان نمود. عبدالله مشکانی با بیان این که دولت در کوتاه مدت نمی تواند اقدامی انجام دهد، دو پیشنهاد تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه و برقراری مجدد نظام کوپن کالاهای اساسی را از راهکارهای کمک به اقشار ضعیف در برابر موج تورمی دانست.
کارخانه ها کالا به بازار نمی دهند
محمود هاشمی ـ نایب رییس اتاق اصناف ایران به ایسنا اظهار داشت: شرکت های بزرگ پخش و تولید به علت نوسانات ارزی، محصول به بازار تزریق نمی کنند. بازار تمام ذخیره خویش را در چند ماه اخیر به متقاضیان عرضه نموده و در حالیکه شرکت های تولیدی و عرضه کننده فقط کالا را به صورت نقدی به بنکداران عرضه می کنند، انبارها خالی از کالا و محصول است. هاشمی تصریح کرد: در گذشته فعالیت های اقتصادی بر پایه اعتبار طرفین انجام می شد اما هم اکنون خرید از شرکت های عرضه کننده فقط به صورت نقدی است.
اولین متخلف گرانی معرفی شد
سوءاستفاده از دلار دولتی که به گرانی های اخیر دامن زده بود به یکی از دغدغه های مردم در این روزها تبدیل گشته است. خوشبختانه امروز نخستین بازرسی تعزیراتی از کسانی که دلار ۴۲۰۰ تومانی از دولت گرفته بودند اما کالای خویش را با دلار آزاد در بازار فروخته بودند انجام شد که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن پرده برداشت. محمدجواد آذری جهرمی در صفحه توییتر خود نوشت: بنا بر گزارش دریافتی، شرکت مزبور حدود ۲۰۰۰۰ گوشی آیفون وارد کرده که ۱۵۰۰۰ تای آن را یکجا و با دو میلیون تومان گرانتر از معمول به یک شرکت واگذار کرده و ۵۰۰۰ گوشی را در انبار موجود داشته است.
سکه اندکی کاهش یافت
بازار طلا و سکه این روزها بدون متقاضی است و قیمت ها از ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، امروز به ۲ میلیون و ۸۲۵ هزار تومان رسید و بنا به نقل از عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا قیمت های فعلی هر لحظه احتمال تغییر دارد. روز چهارشنبه هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۲۴۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم (سکه تمام بهار آزادی) دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه طرح جدید هم دو میلیون و ۸۲۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است.
امروز هم چنین دبیرکل بانک مرکزی از انتشار اوراق سکه از روز شنبه هفته آینده اطلاع داد. از بازار غیررسمی ارز هم خبر می رسد که دلار قاچاق مسیر نزولی را در پیش گرفته و امروز ۷۸۰۰ تومان داد و ستد می گردد. در ایام اخیر نرخ دلار از ۹۲۰۰ تومان هم فراتر رفته بود.
معاملات مسکن کاهش پیدا کرد، قیمت پرش کرد
امروز بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران را اعلام نمود که بر مبنای آن مشخص شد میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۶.۵۱ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸.۹ و ۴۵.۸ درصد افزایش یافته است. از جانب دیگر، معاملات روند کاهشی به خود گرفته است. در خردادماه سال جاری ۱۴.۹ هزار واحد مسکونی در شهر تهران معامله شد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۲.۱ و ۳.۱ درصد کاهش نشان داده است.