Rate this post

عاشق وب: دانشمندان انگلیسی، پچ جدیدی ابداع نموده اند که می تواند شیوه های درمان زخم های دهانی را بهبود بخشد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، امکان دارد شیوه درمان زخم های دردناک داخل دهان، با یک پچ جدید که مانند چسب زخم عمل می کند، متحول شود.
دانشمندان دانشکده دندانپزشکی “دانشگاه شفیلد”(University of Sheffield) در انگلستان با همکاری شرکت “درم تریت آ/اس”(Dermtreat A/S)، با به کار بردن پلیمرهایی که قابلیت چسبیدن به سطوح مرطوب را دارند، یک پچ منحصربه فرد ابداع نموده اند.
این پچ، برای درمان زخم ها و صدمه های دهان، از استروئیدها استفاده می نماید و با تولید یک مانع محافظتی در اطراف ناحیه مورد نظر، فرآیند درمان را انجام می دهد. استفاده از این پچ، یک درمان غیرمنتظره برای درمان بیماری های دهانی است که زخم های دردناکی تولید می کنند.
تاکنون، زخم های دهان با استفاده از کرم و شوینده دهان درمان شده اند اما این درمان ها، علاوه بر ناحیه مورد نظر، دیگر قسمت های دهان را هم تحت تاثیر قرار می دهند.
دکتر “کریگ مرداک”(Craig Murdoch)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: شرایط التهابی مزمن که زخم های فرسایشی و دردناک تولید می کنند، تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی دارند. درمان های کنونی، از استروئیدهای موجود در دهان شویه و کرم بهره می برند اما به خاطر کافی نبون دفعات تماس دارو با زخم، اغلب بی تاثیر هستند. این پچ، مانند یک چسب زخم عمل می کند و به این ترتیب، علاوه بر تولید یک مانع محافظتی، در هدف قرار دادن مستقیم زخم، تاثیر بسزایی دارد. بیمارانی که به صورت آزمایشی، این پچ جدید را به کار برده اند، معتقدند استفاده از آن بسیار ساده و عملکرد آن، بسیار کارآمد است.
“جنز هانسن”(Jens Hansen)، مدیر شرکت “درم تریت آ/اس” اظهار داشت: همکاری با دانشگاه شفیلد، بدون شک به استفاده از این ابداع در درمان های بالینی منجر خواهد شد. شرکت ما مصمم است که بزودی تاییدیه ثبت این پچ را بگیرد و آن را جهت استفاده های بالینی در دسترس مردم و پزشکان قرار دهد. ما امیدواریم این همکاری ادامه پیدا کند و به کاربردهای بالینی جدیدتری برای این پچ منجر شود.
یافته های این پژوهش، در مجله ” Biomaterials” به چاپ رسید.