Rate this post

عاشق وب: نوسان های این روزهای بازار ارز، دامان تلفن همراه را گرفت؛ تا جایی که شاهد افزایش ۳۰درصدی قیمت این محصولات در بازار هستیم. با عنایت به گستردگی میزان استفاده مردم از این فناوری، قیمت بالای تلفن همراه گلایه هایی را به دنبال داشته است. در همین راستا وزیر ارتباطات به این مورد ورود کرده و می خواهد با شفاف سازی، مانع هرگونه سوء استفاده و سودجویی از این بازار آشفته شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این که شرکت های واردکننده در ابتدای سال جاری دلار مورد نیاز خویش را با بهای ۴۲۰۰ تومان دریافت کرده اند معتقد می باشد که نباید قیمت گوشی در بازار، بالاتر از حد معمول برود.
محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به طرح رجیستری اظهار داشت: ما بحث پروژه ثبت تلفن همراه(رجیستری) را با هدف کنترل و نظارت دقیق بر بازار اجرا کردیم و در این چارچوب، آمارهایی مشخص از میزان واردات تلفن همراه با تخصیص ارز را در اختیارداریم. آنچه امروز آمار ما دررابطه با واردات گوشی با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به این کسب و کارها از ابتدای سال جاری نشان می دهد، این است که ابتدا ۵۴شرکت برای واردات ۷میلیون و ۲۲۹ هزار و ۶۴۶ هزار گوشی تلفن همراه به ارزش ۵۸۰میلیون و ۶۲۹ هزار و ۲۸۳ یورو، درخواست دادند که این مورد در سامانه ثبتارش(سیستم الکترونیکی ثبت سفارشات واردات کالا) ثبت شده است.
وی ادامه داد: با بررسی های انجام شده، درنهایت از این تعداد برای ۴۰ شرکت تخصیص ارز صورت گرفت و مبلغ ارز تخصیص یافته از بانک مرکزی به این شرکت ها هم بالغ بر ۲۲۰ میلیون و ۶۴۳هزار و ۲۰۶ یورو بوده است. وزیر ارتباطات ادامه داد: طبق آمار ما که بازه زمانی آن تا ۲۹ خرداد است، بعد از این ثبت سفارش ها حدود ۱۴۰هزار و ۳۹۹ گوشی به ارزش ۷۵میلیون و۲۸۳هزار و ۸۶۰یورو ترخیص شده که متوسط قیمت گوشیهای ترخیص شده از بازار بر مبنای فرمولی که عرض کردم، ۵۳۶ یورو است.
وزیر ارتباطات همینطور در پاسخ به سوالی درباره چرایی قیمت های نجومی بعضی از گوشیها در بازار ازجمله آیفون اظهار داشت: پشت پرده گوشیهای گران قیمتی که امروز اتفاقا در بازار با ارز بالایی محاسبه می شوند و به فروش می رسند افراد سودجویی هستند که ارز را گرفته و در بازار به مردم عرضه کرده اند.