Rate this post

عاشق وب: دو مخترع استرالیایی، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند زباله های موجود در اقیانوس را به صورت خودکار جمع آوری کند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، دو مخترع استرالیایی، ابزار جدیدی ابداع نموده اند که به صورت خودکار زباله ها را از اقیانوس جمع آوری می کند.
این ابزار موسوم به “سیبین”(Seabin) که به صورت مستقل کار می کند، همراه با جریان آب بالا و پایین می رود و در طول شبانه روز آب را از زباله پاک می کند.
در فرآیند پاکسازی، آب با یک پمپ زیرزمینی از سطح اقیانوس جذب و به مخزن داخل “سیبین” سرازیر می گردد. سپس، آب به اقیانوس بازمی گردد و مواد زاید آن در مخزن که ظرفیت آن ۲۰ کیلوگرم است، باقی می ماند.

محل مورد نظر برای عرضه این ابداع، تفریحگاههای ساحلی است تا به این شکل، ضایعات شناور در آب همچون روغن، کاغذ، پلاستیک و مواد شوینده، جمع آوری شوند. بدین منظور، مخترعان این ابزار، در حال ابداع یک فیلتر میکروفیبر هم هستند.
مخترعان “سیبین”، دو موج سوار به نام های “اندرو ترتن”(Andrew Turton) و “پیت سگلینسکی”(Pete Ceglinski) هستند و این طرح را با سرمایه گذاری شرکت توسعه فناوری دریایی “Shark Mitigation Systems” انجام داده اند.

ترتن، یک سازنده کشتی و دریانورد است که بعد از چندین سفر دریایی و دیدن میزان آلودگی آب، فکر ابداع این ابزار به ذهنش خطور کرد.
سگلینسکی که یک طراح صنعتی است، می گوید: شغل من، ساخت محصولات پلاستیکی بود اما بعد از مدتی دریافتم که ما نیازی به ساخت این محصولات نداریم؛ ازاین رو این کار را متوقف کردم. بعد از ملاقات با اندرو و شنیدن ایده او، این پروژه شروع شد. نکته مثبت “سیبین” این است که مردم می توانند مراحل پاکسازی و مواد خارج شده از آب را ببینند.

“سیبین”، قابلیت استخراج حدود نیم تن ضایعات را در سال دارد.