Rate this post

عاشق وب: طبق اعلام مسئولان مربوطه، بیشترین حجم تجسس اینترنتی در دنیا از شبکه های تلفن همراه و کامپیوتر کاربران ایرانی انجام گرفته است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، افشاگری های ادوارد اسنودن نشان می دهد، آمریکا تنها در یک ماه ۱۴ میلیارد قطعه داده از شبکه های تلفن همراه و کامپیوتر کاربران ایرانی جمع آوری کرده که این حجم پوشش اطلاعاتی در بین کشورهای دنیا بی سابقه است.
نکته ای که در کنار اقبال روزافزون شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل، قابل تامل و تعمق است، عدم توجه به سطح دسترسی هایی است که کاربران هنگام نصب این قبیل از نرم افزارها با دستان خود در اختیار سرویس دهندگان خارجی این قبیل از نرم افزارها می گذارند و بدین ترتیب زمینه نفوذ به حریم خصوصی را برای سرویس دهندگان نرم افزارهای نسخه خارجی به راحتی فراهم می کنند.

در این باره سرهنگ محمدخانی -رئیس پلیس فتا استان گیلان- با اشاره به خواندن لیست مخاطبان، اطلاعات تماس ذخیره شده در گوشی، فعال کردن میکروفن، استفاده از دوربین دستگاه بدون اطلاع کاربر را نمونه ای از سطح دسترسی ها برشمرد که سرویس دهندگان خارجی جهت فعال سازی نرم افزار به آن نیاز دارند.

کارشناسان پلیس فتا به کاربران سفارش می کنند که از پیام رسان های داخلی و مزایا و امکانات آن ها استفاده کنند تا خیالشان از امنیت و سلامت اخلاقی این شبکه ها راحت تر باشد.
هر روز بر تعداد کاربران نرم افزارهای پیام رسان موبایلی افزوده می گردد اما نکته ای که در کنار این اقبال روزافزون قابل تامل و تعمق است، عدم توجه به سطح دسترسی هایی است که کاربران هنگام نصب نرم افزار با دستان خود در اختیار سرویس دهندگان این قبیل از نرم افزارها می گذارند و بدین ترتیب زمینه نقض حریم خصوصی برای سرویس دهندگان پیام رسان های موبایلی نسخه خارجی به راحتی فراهم می گردد.
بررسی های صورت گرفته درباره یکی از این نرم افزارهای پیام رسان نشان داده که خواندن لیست مخاطبان یا اطلاعات تماس ذخیره شده در گوشی، فعال کردن میکروفون، استفاده از دوربین دستگاه بدون اطلاع کاربر و… نمونه ای از سطح دسترسی هایی است که سرویس دهنده جهت فعال سازی نرم افزار به آن نیاز دارد.
در این باره کارشناسان با تاکید بر اهمیت پشتیبانی از شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل بومی و ملی تولید داخل، تاکید دارند که استفاده از نرم افزارهای پیام رسان بومی و ملی تولید داخل برای حفظ حریم خصوصی افراد و مقابله با تهدیدها و صدمه های جدی شبکه های اجتماعی مبتنی بر موبایل نسخه خارجی ضروری می باشد.
در این باره حمایت و تقویت پیام رسان ها یا شبکه های اجتماعی داخلی برای رقابت با انواع مشابه خارجی همچون موضوعاتی است که علاوه بر مجموعه وزارت ارتباطات در جلسات مرکز ملی فضای مجازی هم مورد تاکید رئیس دولت تدبیر و امید قرار گرفته است و شکی نیست که اگر وزارت ارتباطات و متولیان امر در اجرای وظایف خود، موانع موجود بر سر راه پیام رسان های داخلی را بر دارند، آن ها بزودی قله های موفقیت را فتح می کنند.
بدون شک طراحی اپلیکیشن های ایرانی بدون ایراد نیست. البته این مورد تنها به نمونه های بومی مختص نیست و همه اپلیکیشن ها در نسخه های اولیه خود با مشکلاتی مواجهند اما در جهت فرهنگ سازی کاربران جهت استفاده از پیام رسان های داخلی باید به نکات مختلفی توجه شود؛ همچون اینکه کاربران ما با سیستمی مثل تلگرام آشنا شدند که از ۱۰ سال پیش کارش را آغاز کرده، درحالی که داخلی ها مدت زیادی از فعالیتشان نمی گذرد.