Rate this post

عاشق وب: اعلام انتشار گزارش نهایی علت بروز حادثه کشتی سانچی ظرف روزهای آینده، از مهمترین خبرهای اقتصادی امروز بود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، امروز معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نمود که گزارش نهایی سانحه سانچی به گام های پایانی خود رسیده و احیانا ظرف روزهای آینده منتشر خواهد شد.
شانزدهم دی ماه سال قبل (۱۳۹۶) یک کشتی نفتکش ایرانی که از عسلویه به مقصد کره جنوبی حرکت کرده بود، با کشتی فله بر کریستال چین برخورد کرد. در جریان این حادثه ۳۲ نفر از اعضای کشتی ایرانی جان خویش را از دست دادند ولی در کشتی چینی شرایط طوری بود که تمام سرنشینان آن نجات پیدا کردند.
به دلیل انفجارهای پی به دنبال و حرارت بالا امکان امدادرسانی به سرنشینان سانچی به وجود نیامد و بعد از چند روز سوختن این کشتی روی آب، سرانجام سانچی غرق شد. در جریان این حادثه جنازه سه تن از سرنشینان این کشتی پیدا شد اما امکان انجام بررسی های بیشتر برای پیدا شدن دیگر اجساد فراهم نبود.
در طول روزهایی که از حادثه می گذشت تنها یک گروه امدادرسان چینی توانستند برای دقایقی کوتاه وارد سانچی شوند و جعبه سیاه این کشتی را به بیرون منتقل کنند.
حال معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره زمان تقریبی انتشار گزارش نهایی حادثه سانچی اظهار کرده که “طبق برنامه ریزی های صورت گرفته کار عرضه اطلاعات نهایی و انتشار این گزارش به مراحل پایانی خود رسیده و اگر اشکال خاصی به وجود نیاید، این گزارش در طول هفته جاری یا در نهایت هفته آینده نهایی و منتشر خواهد شد”.
سایپا گران کرد!
در خبر اقتصادی قابل توجه دیگری امروز اعلام گردید که گروه خودروسازی سایپا محصولات خویش را تا حدود ۱۰ میلیون تومان گران کرد.
براساس بخشنامه ای که این شرکت امروز به نمایندگی های فروش خود ابلاغ کرده است قیمت محصولات این شرکت به صورت میانگین حدود چهار میلیون تومان و تا حدود ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است.
لوازم خانگی هم گران شد
اما تا بحث گرانی و قیمت کالا و خدمات است به افزایش قیمت برخی لوازم خانگی هم اشاره نماییم که در ایام اخیر اتفاق افتاده است.
بازار لوازم خانگی با وجود تاکیدات بر عدم افزایش قیمت بعد از نوسانات ارزی اخیر، با افزایش هفت تا گاها ۱۲ درصدی قیمت مواجه شده است. البته طبق اعلام معاون اول رئیس جمهوری، رئیس اتاق اصناف و سازمان حمایت، این گرانی غیرقانونی و تخلف است.
عدم عرضه کالا تخلف است
در خبر دیگری باز هم درباره کالاها و خدمات و قیمت ها در بازار، رییس اتاق اصناف ایران اخطار داد که “عرضه نکردن کالا، غیرقانونی بوده و نوعی احتکار محسوب می شود”.
این در حالی است که چندی است برخی عرضه کنندگان کالاهای مختلف در بازار به بهانه افزایش نرخ ارز و مشخص نبودن وضع بازار که البته از نظر آن ها این گونه به نظر می رسد، کالاهای خویش را نگه داشته و عرضه نمی کنند.
نگران افزایش قیمت مواد شوینده نباشید
اما باآنکه نوسانات اخیر بازار باعث شد صنایع مختلف به فکر افزایش قیمت محصولات خود بیفتند، اما، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران درباره مبحث قیمت گذاری محصولات شوینده و بهداشتی تصریح کرد که این محصولات گران نمی شوند.
بختیار علم بیگی- رئیس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران- تاکید کرده که “برنامه افزایش قیمتی برای محصولات صنایع شوینده وجود نداشته است”.
“سکه” هنوز برای کاهش قیمت جا دارد
بازار سکه در سال جدید روند سینوسی را گذراند و در صورتی که بالاترین نرخ یعنی مرز دو میلیون تومان را تجربه نمود پس از اعلام دلار تک نرخی بیش از ۲۰۰ هزار تومان ارزان گردید. اما با وجود افت قیمت هایی که داشته، هنوز به نرخ اولیه خود (قیمت بازار ششم فروردین) برنگشته است.
بازار سکه از شروع سال جدید تابحال روند سینوسی داشته و هنوز به نقطه تعادل نرسیده است. هر چند به قول کشتی آرای – عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر – حباب سکه کوچک شده است و به حدود ۴۰ هزار تومان رسیده که کمترین مقدار حباب برای سکه در چند هفته اخیر است.
اختلال در بعضی سرویس های تلفن همراه
یک فعال بازار سیم کارت های تلفن همراه با اشاره به اختلال ها در سیستم خدمات مشتریان اپراتور همراه اول، از ادامه اختلال در روند عرضه بعضی از خدمات مانند نقل و انتقال سند سیم کارت، خرید و فروش، اعلان سرقت و فعال سازی سیم کارت ها اطلاع داد.
غلامحسین اظهری با اشاره به قطع بودن برخی سیستم های خدمات مشتریان اپراتور اول در بعضی دفاتر خدماتی اظهار کرده که “از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تا روز هشتم اردیبهشت، شبکه سرویس دهی خدمات مشتریان همراه اول قطع شده است و عرضه برخی سرویس های خدماتی مربوط به این اپراتور در دفاتر خدماتی عملا غیرممکن است”.
هشدار به کاربران تلفن همراه
در خبر دیگری مرتبط با تلفن همراه، محققان امنیتی دریافتند که حدود چهار میلیون برنامه محبوب تلفن همراه غیرقابل اعتماد هستند زیرا این ها از کیت های توسعه یافته، نرم افزاری ناامن یا SDK استفاده می نمایند که منجر به نشت داده‎ های کاربر به شکل رمزنگاری نشده می شوند.
داده های نشت شامل اطلاعات خصوصی مانند نام، جنسیت، سن، درآمد، آدرس ایمیل، اطلاعات دستگاه، اطلاعات GPS، تاریخ تماس، SMS و شماره تلفن است. SDK ها صرفا برای اهداف تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند و اهداف آن ها محافظت از اطلاعاتی ارسالی برای تبلیغ کنندگان شخص ثالث است.
تلگرام از مبداء قطع شد
از امروز بامداد شبکه پیام رسان تلگرام دچار اختلال شد. در این رابطه پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام علت اختلال در این پیام رسان را مشکل گرمای بیش از اندازه در یکی از سرورهای تلگرام اعلام نمود.
دوروف افزوده است که خیلی از کاربران اروپایی، کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا و روسیه هم با اختلال و عدم اتصال به تلگرام مواجهند. وی وعده داده که در سریع ترین زمان این اختلال رفع گردد.
افزایش نابرابری بین شمال و جنوب اروپا
بحران مالی جهانی که از سال ۲۰۱۰ آغاز شد، شکاف ثروت بین کشورهای ثروتمند شمالی و فقیرتر جنوبی اتحادیه اروپا را افزایش داده است.
طبق آمارهای صندوق بین المللی پول، سرانه تولید ناخالص داخلی آلمان تا سال ۲۰۱۶، ۱۰ درصد بیشتر از سطح سال ۲۰۱۰ بوده است که این رقم برای هلند و فرانسه ۱۴ درصد، اتریش و بلژیک ۱۳ درصد بوده است. در حالیکه در کشورهای جنوبی این رقم برای ایتالیا ۶ درصد، پرتغال ۱۰ درصد و یونان ۷ درصد بوده است.